Zwykle o odszkodowaniu przypominamy sobie jakiś czas po zdarzeniu. Jest to spowodowane często szokiem oraz koniecznością załatwienia wielu formalności oraz wizyt związanych z leczeniem pourazowym.
Przez ten czas niestety możemy nie dopełnić formalności niezbędnych do uzyskania odszkodowania. Dobrą informacją jest fakt, że większość z nich możemy załatwić w późniejszym terminie. Według prawa możemy ubiegać się o odszkodowanie do 3 lat wstecz w przypadku wystąpienia uszczerbku w wyniku wykroczenia (np. sprawca otrzymał mandat) oraz aż 20 lat gdy uszczerbek wystąpił w wyniku sprawy karnej (np. sprawca otrzymał wyrok sądowy). Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu to podstawowy element zadośćuczynienia dla poszkodowanego. W związku z tym do zgłoszenia szkody należy przygotować jak najwięcej dokumentów a w większości przypadkach warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm walczących o należne odszkodowanie. Często dobry pełnomocnik potrafi uzyskać znacznie wyższe odszkodowanie od nas samodzielnie.
Co obejmuje odszkodowanie ?
- Zadośćuczynienie za doznane obrażenia.
- Koszty leczenia (w tym leczenia prywatnego w przypadku długich terminów lub limitów przyjęć - konieczne pisemne potwierdzenie odległego terminu z placówki medycznej).
- Koszty dojazdów do placówek medycznych.
- Koszty opieki.
- Adaptacja mieszkania do potrzeb poszkodowanego.
- Przygotowanie poszkodowanego do wykonywania nowego zawodu - w przypadku gdy po wypadku nie jest on w stanie dalej wykonywać swojej pracy.
- Renta wyrównawcza - w przypadku braku bądź zmniejszenia zarobkowania.
- Renta na zwiększone potrzeby - dodatkowe środki niezbędne dla poprawy zdrowia poszkodowanego.
Jakie dokumenty potrzeba do zgłoszenia szkody ?
W zależności od rodzaju szkody oraz gdzie miała ona miejsce należy przygotować wiele różnych dokumentów. Polecamy kontakt z wyspecjalizowaną firmą w celu ustalenia niezbędnej dokumentacji. Do typowych dokumentów wymaganych do zgłoszenia należą:
- Notatka policji o zdarzeniu oraz jego sprawcy,
- dokumentacja medyczna,
- protokoły bhp,
- karta wypadku w pracy,
- kopia polisy oc gospodarstwa,
- dokumentacja placówki medycznej w przypadku błędu lekarskiego,
- oświadczenie poszkodowanego,
- dokumentacja z dochodzenia,
- dokumentacja fotograficzna,
- opis zdarzenia.
Chcesz pracować w Europejskim Centrum Odszkodowań?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na kontakt z naszej strony .