odszkodowanie za śmierć w wypadku samochodowymW życiu zdarzają się sytuacje szczególnie trudne. Jedną z nich jest śmierć bliskiej osoby w wypadku samochodowym. Pomimo coraz lepszej jakości dróg oraz zabezpieczeń w samochodach niestety nadal zdarzają się takie sytuacje.

Obejmują one zarówno kierujących pojazdy, pasażerów oraz pieszych i rowerzystów. W takiej sytuacji ciężko myśleć o takich sprawach jak odszkodowanie czy załatwianie formalności. Sprawdziliśmy czy należy się nam odszkodowanie za śmierć w wypadku samochodowym oraz czego możemy spodziewać się podczas weryfikacji naszego roszczenia.

 

 

 

 


Sprawca wypadku czy ofiara? Najważniejsze pytanie.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić czy osoba, której dotyczy sprawa nie jest sprawcą zdarzenia. W tym przypadku sprawcy wypadku nie należy się odszkodowanie.

Jednak jeśli wraz z nim w pojeździe znajdowały się inne osoby, które doznały obrażenia, bądź śmierć traktowane są jako ofiary - im należy się odszkodowanie z OC sprawcy czyli kierowcy (sprawcy wypadku) prowadzącego pojazd. Jeśli śmierć poniósł kierowca nie będący sprawcą odszkodowanie należy się również za niego oraz osoby podróżujące z nim, które doznały obrażenia.

 


Komu należy się odszkodowanie za śmierć w wypadku samochodowym?

Należy pamiętać, że odszkodowanie za śmierć w wypadku samochodowym należy wszystkim najbliższym osoby, która poniosła śmierć. Należą dni nich:

  • mąż lub żona,
  • partner lub partnerka,
  • dzieci,
  • rodzice,
  • wnuk, wnuczka,
  • dziadek, babcia

Aby starać się o odszkodowanie, bliskie osoby zmarłego powinny wykonać opis relacji ze zmarłym i jaki wpływ na ich życie miała jago śmierć. Jeśli osoba zmarła była żywicielem rodziny, bądź jego zarobki przyczyniały się do funkcjonowania domowego możemy ubiegać się o dodatkowe świadczenia tzw. renta alimentacyjna. Odszkodowanie należy się również pozostałym osobom, które uczestniczyły ze zmarłym i poniosły obrażenia (pasażerowie pojazdu).

 


Zadośćuczynienie za śmierć w wypadku.

Dodatkowo wedle prawa od sprawcy zdarzenia dochodzić można zadośćuczynienia za krzywdę doznaną po śmierci bliskiej osoby. Są to cierpienia psychiczne związane z nagłym przerwaniem więzi rodzinnej a na wysokość świadczenia ma wpływ bliskość relacji osoby roszczącej ze zmarłym.

Za wypłatę odszkodowania oraz zadośćuczynienia odpowiada ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia. Jeśli sprawca nie posiadał ubezpieczenia OC bądź uciekł z miejsca zdarzenia o odszkodowanie starać możemy się z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku dochodzenia odszkodowania warto również skorzystać z pomocy firmy odszkodowawczej aby móc posiadać pełnomocnika, który kompleksowo zajmie się naszą sprawą. Jednym z nich może być np. Europejskie Centrum Odszkodowań z bogatym doświadczeniem jeśli chodzi o odszkodowania. Kontakt do Europejskiego Centrum Odszkodowań zamieszczamy poniżej.

 


 

Chcesz pracować w Europejskim Centrum Odszkodowań?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na kontakt z naszej strony .