kredyt mieszkaniowy przez internetChociaż bankowość wciąż się informatyzuje to wielu ekspertów nadal uważa, że niektóre spośród produktów oferowanych swoim klientom przez banki są po prostu zbyt skomplikowane, aby można je było "sprzedawać" online. Koronnym przykładem są tutaj kredyty mieszkaniowe, czyli wyjątkowo zaawansowana i wymagająca odmiana produktów kredytowych oferowanych przez banki. Czy jednak zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego przez internet jest opłacalne? I drugie, jeszcze bardziej istotne pytanie, czy w ogóle istnieje realna możliwość zaciągnięcia tego rodzaju kredytu w sposób całkowicie online? Przyjrzyjmy się temu problemowi nieco bliżej.

 

 

 

 


 

Kredyty mieszkaniowe online.


Jeżeli chodzi o drugie z postawionych powyżej pytań, to na chwilę obecną odpowiedź jest negatywna: nie możemy zaciągnąć kredytu mieszkaniowego w całości drogą online. Wynika to z faktu, że większość dokumentacji potrzebnej do uzyskania kredytu mieszkaniowego jest po prostu niedostępna w sposób internetowy. Do wniosku o kredyt na mieszkanie musimy dołączyć zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, wyciągi z rachunków bankowych, PIT za poprzedni rok, zaświadczenie z ZUS o wpłaconych składkach, umowa przedwstępna podpisana z deweloperem, dokumenty dotyczące działalności dewelopera, zdjęcia nieruchomości oraz ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W praktyce oznacza to tyle, że do uzyskania kredytu mieszkaniowego online będzie potrzebna nam przynajmniej jedna wizyta w oddziale banku.

Zaletą skorzystania z wnioskowania o kredyt mieszkaniowy online jest zapoznanie się z ofertą oraz uzgodnienie podstawowych szczegółów już przed wizytą w siedzibie banku. Również rezygnacja z oferty na tym etapie jest jedną z głównych zalet wnioskowania o kredyt mieszkaniowy przez internet.

Podsumowanie.


Na razie wszystko wskazuje na to, że przywoływane już opinie fachowców, mówiące o tym, że kredyty mieszkaniowe są zbyt skomplikowanym instrumentem, aby można było z niego korzystać wyłącznie online, są zgodne z rzeczywistością. Być może, w przyszłości powstaną zaawansowane internetowe bazy dokumentów, które pozwolą na zdobycie całej potrzebnej dokumentacji online, jednak na razie jest to całkowicie niemożliwe. Posiadają jednak również wiele zalet, które sprawiają, że same zapoznanie się z wieloma ofertami różnych banków pozawalają na znalezienie odpowiedniej oferty bez tracenia czasu na wizyty w bankach.