na co pożyczkiJeszcze kilkanaście lat temu, uzyskanie kredytu w banku było dużo bardziej skomplikowane, niż obecnie.

Z kolei instytucje pożyczkowe spoza sektora bankowego, które dzisiaj cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków, niegdyś były uważane za firmy lichwiarskie. W wielu środowiskach panowało również przeświadczenie, że radzić należy sobie samemu, a jeśli trzeba pożyczyć pieniądze, to od rodziny, znajomego lub sąsiada. W XXI wieku natomiast, zaciąganie pożyczek bądź kredytów stało się powszechne i społecznie akceptowalne.

 

 

 


 
Plany finansowe Polaków w 2018 roku.
 
Zgodnie z badaniem Barometr Providenta, przeprowadzonym w dniach 19-21 stycznia 2018 roku, aż 50% Polaków nie wie, w jaki sposób sfinansuje tegoroczne wydatki. Jest to o tyle istotne, że plany finansowe Polaków będą wymagały znacznego zapasu w domowym budżecie. W 2018 roku, respondenci chcą wydać aż 6500 zł na uroczystości związane z weselem (swoim lub czyimś), tyle samo na różnego rodzaju remonty i wystrój mieszkania i 3580 zł na wyjazdy i urlopy. Polacy planują również przeznaczyć 2800 zł na rozmaite potrzeby zdrowotne, 2600 zł na wydatki związane z narodzinami dziecka, 2300 zł na sprzęt RTV/AGD oraz 2000 zł na Komunię Świętą.
 

Jak Polacy chcą sfinansować tegoroczne wydatki?
 
Tylko 25% badanych stwierdziło, że swoje plany finansowe pokryje z bieżących dochodów. 16% natomiast zadeklarowało, że dopiero obmyśla odpowiedni sposób oszczędzania. 9% z kolei stara się oszczędzać, ale z miernym skutkiem. Co ciekawe, aż 20% respondentów zaznaczyło, iż jest gotowych na zaciągnięcie pożyczki w razie problemów finansowych. 
 
Plany a rzeczywistość - na co najczęściej pożyczają Polacy?
 
Jak wynika z badania, Polacy coraz chętniej decydują się na pożyczanie pieniędzy. Wynika to m. in. z faktu, iż rynek finansowy jest obecnie bardzo konkurencyjny, toteż firmy muszą przede wszystkim zabiegać o klienta. Wbrew jednak temu, co ogół respondentów deklarował w pierwszej części badania, pożyczkobiorcy w pierwszej kolejności pożyczyliby pieniądze na nagłe, niespodziewane potrzeby, np. zdrowotne (73%). Ponad połowa ankietowanych z kolei, stwierdziła, iż pożyczkę wzięłaby przede wszystkim na remont mieszkania lub domu. 46% respondentów byłoby skłonne zaciągnąć zobowiązanie finansowe na wesele lub Komunię, 35% natomiast - na wyjazd wakacyjny, a 33% na prezent dla kogoś bliskiego.