proficreditPusty portfel, brak środków finansowych na koncie, a do wypłaty zostało jeszcze trochę czasu.

To częsty problem, z którym zmaga się wielu z nas. Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy? Jak gospodarować budżetem, żeby nie brakło pieniędzy do ,,pierwszego’’?

 

Brak środków

To stresująca sytuacja, która stawia nas pod ścianą. Na brak pieniędzy narzekają osoby, których wydatki przekraczają przychód. Wynika to albo z niewłaściwego gospodarowania środkami finansowymi – kupowanie zbędnych przedmiotów, spożywanie posiłków na mieście czy szalony zakupowy weekend mogą znacząco zaburzyć równowagę. Może się też tak zdarzyć nawet, jeśli nie wydajemy pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, ale np. spotkała nas awaryjna sytuacja – zepsuty samochód, konieczny remont czy dziurawe buty.

 

Planowanie do podstawa

Aby uniknąć sytuacji, w której brakuje nam pieniędzy, należy przede wszystkim planować wydatki. Na początku każdego miesiąca warto usiąść i zastanowić się, jakie czekają nas wydatki w ciągu najbliższych tygodni. Zapiszmy dokładnie regularne wydatki (np. rachunki, jedzenie, paliwo czy bilety komunikacji miejskiej) oraz te, które są wyjątkowe w danym miesiącu (np. nowe buty, naprawa samochodu). Takie prowadzenie budżetu pozwoli nam przewidzieć, na jakie wydatki musimy się przygotować.

 

Korekta

Jeśli po zapisaniu wszystkich planowanych wydatków okazuje się, że przekraczają one budżet, należy dokonać małej korekty. Wykreślmy z listy te pozycje, które nie są obowiązkowe – np. wyjście do kina czy kolejna sukienka. Na takie przyjemności przyjdzie czas, gdy nasza sytuacja finansowa się poprawi. Jeśli jednak mamy problemy z płynnością finansową, niestety trzeba odpowiednio ustalić priorytety i odpowiedzialnie zarządzać budżetem.

 

Brak środków – gdzie szukać pomocy?

Gdy znaleźliśmy się w tej niekomfortowej sytuacji, w której brakuje nam pieniędzy, konieczne jest dodatkowe wsparcie finansowe. Takiej pomocy możemy szukać u rodziny i znajomych, jeśli jednak nie mają wolnej gotówki, warto rozważyć pożyczki przez Internet np. w Profi Credit. Ich dużą zaletą jest fakt, że pieniądze możemy otrzymać w szybkim czasie, co jest bardzo wygodne zwłaszcza w sytuacji awaryjnej. Pożyczki przez Internet możemy spłacać często w miesięcznych ratach. Należy o tym pamiętać i uwzględnić takie wydatek przy następnym planowaniu budżetu. Terminowa spłata pożyczki przez Internet jest bardzo ważna.

 

Dodatkowa praca

Jeśli często znajdujemy się w sytuacji, gdy brakuje nam pieniędzy, warto zastanowić się także nad dodatkowym zajęciem, który przyniesie dochód. Nadgodziny są jednak męczące, dlatego nie należy przesadzać. Może warto poszukać innej pracy, która pozwoli na zarobienie większej ilości pieniędzy? Zastanówmy się dokładnie, czy brakuje nam środków na podstawowe potrzeby czy na dodatkowe atrakcje w postaci nowego telefonu komórkowego, wizyty u kosmetyczki czy kolejnej pary butów.  

 

 

Pliki cookies