czy moznaCzęsto usłyszeć można, że kredyt hipoteczny łączy ludzi silniej niż małżeństwo.

W tym żarcie jest ziarnko prawdy, ponieważ w oczach banku osoby, która się rozstały, wciąż pozostają wobec siebie współkredytobiorcami. Sprawdź, jak wygląda kredyt hipoteczny po rozwodzie i czy możliwe jest odłączenie od kredytu.

 

 

 

 


Kredyt hipoteczny a rozwód

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, para zyskuje wspólnotę majątkową (wyjątkiem są małżeństwa, przed zawarciem których podpisana została intercyza). Analogicznie na skutek rozwodu dochodzi nie tylko do zakończenia małżeństwa, ale także do podziału wspólnego majątku.

W zależności od tego, jak zgodne w kwestii majątku są rozstające się osoby, do podziału może dojść w trakcie rozprawy rozwodowej, na osobnej sprawie sądowej lub na skutek umowy notarialnej. Mogłoby się wydawać, że formalności te wystarczą do tego, by rozwiązać kwestię wspólnego kredytu hipotecznego. Tak jednak nie jest.

Rozwód i podział majątku nie mają wpływu na umowę kredytową, jaką para wspólnie zawarła z bankiem. Po rozstaniu każdy z byłych małżonków jest tak samo odpowiedzialny za spłatę kredytu hipotecznego – nawet w sytuacji, gdy sąd postanowił, że właścicielem mieszkania będzie tylko jedna osoba.

czy mozna


Odłączenie od kredytu

Istnieje kilka sposobów na to, by zwolnić z długu współkredytobiorcę. Warunkiem sukcesu każdego z nich jest jednak zgodność byłych małżonków co do postępowania z zakupionym mieszkaniem i wspólnie zaciągniętym kredytem hipotecznym.

  1. Jeżeli byli małżonkowie zgodzili się, by mieszkanie stało się własnością jednego z nich, mogą postarać się o zwolnienie z długu dla drugiej osoby. W tym celu powinni udać się do banku i przedstawić obraz sytuacji, w jakiej się znaleźli. Przed podjęciem decyzji o odłączeniu jednego z małżonków od kredytu bank będzie musiał sprawdzić, czy osoba, na którą ma zostać on przeniesiony, posiada wystarczającą zdolność kredytową, by spłacać go samodzielnie. Jeżeli zdolność kredytowa jednego z małżonków jest zbyt niska, o przejęcie kredytu hipotecznego może wnioskować on z innym współkredytobiorcą (np. rodzicem).
  2. Jeżeli żadne z małżonków nie jest w stanie samodzielnie spłacać kredytu hipotecznego, mogą oni zdecydować się na sprzedaż mieszkania. Uzyskana kwota powinna umożliwić im spłacenie zadłużenia i „świeży start”. Jeżeli cena sprzedaży mieszkania jest niższa niż kredyt, jaki pozostał do opłacenia, na tego typu transakcję zgodę będzie musiał wyrazić bank.
  3. Mieszkanie, którego właścicielami pozostaje oboje byłych małżonków, może zostać wynajęte. Pieniądze z czynszu opłacanego przez nowych lokatorów mogą zostać wykorzystane do spłaty kredytu hipotecznego.

czy mozna

Większość osób, które decydują się na kupno mieszkania ze swoją żoną lub mężem, zapewne nie bierze pod uwagę, że w przyszłości może dojść między nimi do rozwodu. Być może jednak warto przedyskutować kwestię „kredyt hipoteczny a rozwód” i poznać zdanie drugiej osoby, zanim kupicie mieszkanie?

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!