Według badań Eurostatu w Polsce rynek kredytów hipotecznych zdecydowanie odstaje w porównaniu z pozostałymi krajami w Europie.

Świadczy o tym 26 miejsce na 28 możliwych. Mimo tak odległej pozycji większość z dokonywanych zakupów nieruchomości wspierana jest przez kredyt hipoteczny. Powodem tego po części jest program „Mieszkanie dla młodych”, który w sporym stopniu ułatwił młodym parom i singlom w otrzymaniu swojego pierwszego domu lub mieszkania.

 

 

 


Więcej informacji o kredytach hipotecznych znajdziesz na specjalistycznym blogu Michała Dawidowicza blogkredytowy.pl.

 

Niestety zarobki młodych ludzi tuż po wejściu na rynek pracy nie są zbyt wysokie, dlatego też spora część z nich przy decyzji o kupnie własnych czterech kątów podejmuje decyzję zaciągnięcia zobowiązania wobec banku. Warunki dotyczące kredytów są tak różne, jak ilość banków obecnych w naszym kraju. Gdziekolwiek nie pójdziemy, tam będziemy kuszeni zupełnie innymi udogodnieniami. Sęk w tym, że poza mocnymi stronami każdej oferty należy dostrzec występujące mankamenty.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed kupnem wymarzonego domu za kwotę kredytu? Przede wszystkim na wysokość oprocentowania. Warto dokładnie prześwietlić stopę oprocentowania i marżę ustaloną przez bank, aby po pewnym czasie nie zdziwić się podpisanym przez nas zobowiązaniem. Wspomniana przed chwilą marża jest zależna od naszego wkładu własnego. Jednym z najważniejszych czynników jest również zdolność kredytowa: bez niej niestety możemy pomarzyć o pomocy ze strony banku.

Zanim zajmiemy się naszą zdolnością kredytową, to warto poruszyć bardzo ważną kwestię. Przed rozpoczęciem ubiegania się o przyznanie kredytu hipotecznego na zakup domu, powinniśmy się liczyć z dodatkowymi opłatami. Trzeba mieć na uwadze prowizję, dodatkowe ubezpieczenia, czy też odsetki wynikające z okresu kredytowania i wysokości pożyczki. Musimy też pamiętać o należnościach z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, które również mogą zaskoczyć kredytobiorcę. To nie koniec przykładowych czynników, za które możemy spodziewać się dodatkowych opłat. Wiele instytucji bankowych wymaga od klienta podczas udzielania kredytu otwarcia nowego rachunku, i może wiązać się to z kolejnymi dodatkowymi kosztami za obsługę takiego konta.

W przypadku zaciągnięcia kredytu w walucie obcej musimy być szczególnie ostrożni. Koszty będą zależne od sytuacji giełdowej i mogą się wahać w porównaniu ze stanem pierwotnym. Jak pokazuje historia osób, które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich, trzeba liczyć się z każdą ewentualnością. Choć pamiętamy trudną sytuację, z jaką zmagali i wciąż zmagają frankowicze, to wciąż wiele banków udziela kredytów w innych walutach niż złotówki. Zobowiązanie wieloletnie w obcej walucie, na pozór kuszące, może stać się pozbawieniem wszelkich złudzeń kupna domu, ponadto może nas wprowadzić w jeszcze większą spiralę zadłużenia.

Wróćmy jednak do wspomnianej wcześniej zdolności kredytowej. To od niej w zasadzie zależy wszystko. W Polsce jest to warunek konieczny, który musi być spełniony, aby ubiegać się o jakąkolwiek formę pożyczki pieniężnej. Zdarzają się przypadki, kiedy banki znoszą tę zasadę i kredytobiorca otrzymuje kredyt bez posiadania zdolności. W takich przypadkach musi być wszystko uargumentowane i odpowiednio zabezpieczone, aby bank miał pewność co do spłaty należności w terminie.

Co więc zadecyduje, że bank pozwoli nam zaciągnąć kredyt na kupno domu? Przede wszystkim odpowiednia wielkość comiesięcznych dochodów, źródła finansowania oraz dotychczasowe zobowiązania finansowe klienta. Ważny też jest wiek kredytobiorcy. Im niższy, tym większa szansa na spłatę poręczonej kwoty w terminie bez komplikacji, jednocześnie zbyt niski wiek może budzić wątpliwości co do perspektywy finansowej. Początek ścieżki kariery młodego pracownika nie przynosi dużych zysków. Stąd też mogą pojawić się problemy ze strony banku. Przyszły kredytobiorca powinien zadbać o odpowiedni wkład własny. To znacznie ułatwi procedurę i postawi ubiegającego w lepszej pozycji. Możemy też zostać zapytani o stan cywilny, a jeśli posiadamy rodzinę, bank będzie ciekawy o wielkość naszego gospodarstwa domowego i koszty utrzymania. Informacje są na równi szczególne jak wysokość naszych dochodów.

Jak widać, procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny na zakup domu nie należy do najłatwiejszych. Przed rozpoczęciem wyboru odpowiedniego dla nas domu powinniśmy przede wszystkim zadbać o finanse na jego zakup. Jeśli nie mamy pojęcia na tematy związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, to zanim cokolwiek podpiszemy, poradźmy się specjalistów w tej kwestii. Sam kredyt powinien być dla nas pomocną trampoliną finansową. Trzeba zadbać o każdy szczegół, aby móc od niej się odbić, a nie boleśnie upaść ściągając na siebie trudne do opłacenia zadłużenie na lata.