ppkUstawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przewiduje, że program będzie wykorzystywany przez pracowników do oszczędzania na dodatkową emeryturę. Z założenia, zgromadzone przez siebie środki będziesz mógł wypłacić po ukończeniu 60. r.ż. Kiedy jednak zdarzy Ci się w życiu nieprzewidziana sytuacja… Czy wtedy też będziesz mógł skorzystać z oszczędności w PPK?

 

 

 

 


PPK jako dodatkowa emerytura

Skoro PPK to dobrowolny program oszczędzania, w którym pieniądze należą jedynie do uczestnika planu, powinieneś móc wypłacić je w każdym dowolnym momencie. Ale długoterminowe gromadzenie finansowego zabezpieczenia nie polega przecież na tym, żeby podjąć środki wtedy, kiedy gorzej Ci się wiedzie. Pracując, zawsze masz możliwość zdobycia lepiej płatnej posady i odzyskania płynności finansowej. A kiedy przejdziesz już na emeryturę, będziesz potrzebować każdych dodatkowych środków, żeby utrzymać wysoki poziom życia.

PPK to inwestycja emerytalna, a z takiej nie warto rezygnować.

PPK i wcześniejsza wypłata środków

Tworząc program prywatnego oszczędzania, ustawodawca założył, że środki emerytalne wypłacisz dopiero po zakończeniu aktywności zawodowej (lub krótko przed tym czasem). Po ukończeniu 60. r.ż. i złożeniu wniosku o wypłatę środków z PPK, otrzymasz jednorazowo ¼ uzbieranych oszczędności. Pozostałe 75% dostaniesz w 120 równych ratach. Chyba, że zmniejszysz liczbę wypłat. Wtedy jednak zapłacisz podatek od dochodów kapitałowych. Wypłatę jednorazową możesz zamienić na wypłaty ratalne, a także zawnioskować o świadczenie małżeńskie (po spełnieniu określonych wymogów).

Zanim skończysz 60 lat, możesz wycofać pieniądze z konta PPK. Wtedy jednak stracisz wpłatę powitalną od państwa oraz wszystkie dopłaty roczne. 30% kwoty, którą przekazywał na Twoje konto pracodawca, trafi na Twoje indywidualne konto w ZUS. Od pozostałej sumy na rachunku PPK zapłacisz podatek dochodowy.

Uczestnictwo w PPK pomoże Ci też w przypadku ciężkiej choroby Twojej, Twojego współmałżonka lub dziecka. W takiej sytuacji będziesz mógł wypłacić 25% środków zgromadzonych na rachunku i otrzymać je jako wypłatę jednorazową lub ratalną.

PPK a zakup mieszkania

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego mieszkania, ale masz problem ze znalezieniem pieniędzy na wkład własny, możesz skorzystać z oszczędności na rachunku PPK. Z konta możesz podjąć całą zgromadzoną kwotę. Środki wypłacone z PPK musisz zwrócić w wartości nominalnej w ciągu 15 lat. Z takiej „pożyczki” ze swojego konta PPK możesz skorzystać tylko jednorazowo. Żeby pożyczyć w ten sposób od siebie pieniądze, musisz też mieć mniej niż 45 lat.

W przypadku wykorzystania pieniędzy zgromadzonych w PPK na zakup mieszkania lub domu oraz przy poważnej chorobie, nie zapłacisz podatku.

PPK a dziedziczenie

Twoje prywatne oszczędności w Pracowniczym Planie Kapitałowym podlegają dziedziczeniu. Jeśli nie będziesz mógł skorzystać ze swoich pieniędzy w wieku emerytalnym, bo wcześnie umrzesz, (a byłeś w związku małżeńskim) połowę środków z PPK instytucja finansowa przeleje na rachunek PPK, IKE lub PPE Twojego współmałżonka.

 


 

Pliki cookies