Decyzja o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej generuje bardzo dużo początkowych kosztów. Inwestowanie jest niezbędne do startu, jednak nowe firmy nie zawsze posiadają kapitał na rozkręcenie działalności. Przedsiębiorcy decydują się wtedy na kredyt dla firm. Jakie warunki muszą spełniać nowe podmioty gospodarcze, aby otrzymać finansowe wsparcie z banku?
Kredyt dla firmy na start - od czego zacząć?
Dofinansowania, korzystne kredyty, leasing - nowemu przedsiębiorcy jest łatwiej pozyskać potrzebny wkład finansowy do swojej inwestycji niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nadal jednak oferta banków udzielających pożyczki początkowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie jest tak szeroka jak dla klienta indywidualnego. Decydując się na kredyt dla firm nowy przedsiębiorca musi wykazać wiele dokumentów, aby otrzymać od banku finansowanie na start.
Starania o finansowanie trzeba rozpocząć od znalezienia najlepszego banku, który udzieli pożyczki na korzystnych warunkach. Warto w tym celu skorzystać także z usług doradcy kredytowego, który pomoże określić najlepsze działania w tym kierunku - tak, aby nie stracić już na początku. Po znalezieniu najlepszego banku trzeba do niego złożyć wniosek o udzielenie kredytu, a także:
-
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
-
Numer NIP i REGON,
-
zaświadczenie z KRS,
-
orzeczenie o rozdzielności majątkowej (o ile jest takie podpisane pomiędzy małżonkami),
-
zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego, które dokumentuje brak opóźnień w spłatach,
-
biznesplan,
-
orzeczenie o możliwości zabezpieczenia kredytu (np. hipoteka).
Kredyt dla firm - rodzaje form finansowania na start
Przedsiębiorca, który otrzymał zgodę na uzyskanie kredyt, może skorzystać z kilku rodzajów zaczerpnięcia pożyczki bankowej. Odpowiedź na pytanie na to, jaką opcję finansowania najlepiej wybrać, warto uzyskać od doradcy kredytowego, który pomoże wybrać najlepszą opcję z tych możliwych:
-
kredyt obrotowy,
-
kredyt krótkoterminowy w rachunku bieżącym,
-
kredyt inwestycyjny,
-
kredyt na wskazane inwestycje,
-
limit kredytowy,
-
linia kredytowa.
Kredyt dla firm bez BIK - czy to możliwe?
Niektóre banki zastrzegają sobie prawo do udzielenia kredytu jedynie takim firmom, które wykażą płynność finansową i są obecne na rynku dłużej niż 6 miesięcy. Kredyt udziela się niekiedy tylko tym przedsiębiorstwom, które wykazują brak opóźnień w opłatach i posiadają czyste konto w Biurze Informacji Kredytowej.
Firma, która potrzebuje szybkiej gotówki na start, gdyż dopiero ona umożliwi inwestycję w rozwój nowej działalności gospodarczej (a np. nie może okazać czystego konta w BIK), wybiera kredyt dla firm w instytucjach pozabankowych. Najlepiej wtedy zdecydować się na najtańszy kredyt dla firm - nawet jeśli miesięczna rata będzie dość wysoka. To wtedy najlepsza forma finansowania dla nowych przedsiębiorstw. Doradca kredytowy pomoże także ustalić całkowity koszt kredytu (CCK) i wybrać najdogodniejszą opcję dla nowego przedsiębiorstwa, które chce wziąć kredyt dla firm bez BIK.