Każda osoba, która wybiera się w podróż po Polsce lub za granicę, powinna zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne. Odpowiednio dopasowana polisa gwarantuje zwrot kosztów leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego, gdy dojdzie do nagłego zachorowania lub wypadku. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne.
Dlaczego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?
Wakacje powinny kojarzyć się tylko z wypoczynkiem i przyjemnością. Niestety, nawet w trakcie urlopu możesz zachorować lub ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. Są to zdarzenia niezależne od Ciebie, dlatego nie możesz ich przewidzieć. Możesz jednak zabezpieczyć się przed ich skutkami. Ochronę w postaci zwrotu kosztów diagnostyki, leczenia i hospitalizacji zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne.
O wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego powinna pomyśleć każda osoba, która wybiera się w podróż. Co prawda w krajach Unii Europejskiej obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Warto jednak, abyś pamiętał, że nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia i transportu medycznego za granicą, a ponadto jest honorowana wyłącznie w publicznych placówkach. Natomiast w przypadku prywatnego ubezpieczenia turystycznego zakres ochrony jest dużo szerszy.
Co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne?
Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno zapewnić kompleksową ochronę, gdy dojdzie do nagłego zachorowania lub wypadku w trakcie podróży. W zakres polisy może wchodzić:
- pokrycie kosztów badań diagnostycznych i konsultacji lekarskich,
- pokrycie kosztów hospitalizacji,
- zwrot kosztów leczenia (w tym zabiegów chirurgicznych),
- zwrot kosztów zakupu leków i niezbędnego sprzętu ortopedycznego,
- pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego,
- transport medyczny do placówki medycznej (oraz do Polski, gdy jest to konieczne),
- transport ze szpitala do miejsca pobytu,
- zwrot kosztów kontynuacji leczenia w miejscu zamieszkania,
- pokrycie kosztów akcji ratowniczej,
- transport członków rodziny w sytuacji śmierci osoby ubezpieczonej,
- pomoc tłumacza lub prawnika.
W zakres polisy turystycznej często wchodzą także usługi, które są związane z samym wyjazdem i pobytem za granicą. Osoba ubezpieczona może liczyć na pomoc, gdy:
- organizator odwoła wycieczkę,
- bagaż zostanie skradziony lub uszkodzony,
- nieświadomie wyrządzi szkodę innej osobie (jest to tzw. ubezpieczenie OC),
- dojdzie do awarii auta, którym podróżuje.
Zakres ochrony, którą gwarantuje polisa turystyczna, różni się w zależności od ubezpieczyciela. Przed dokonaniem zakupu porównaj więc kilka ofert, aby wybrać najlepszą z nich.
Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?
Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego koniecznie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Są w nich zawarte wszystkie niezbędne informacje na temat sytuacji, w których ubezpieczyciel ponosi (lub nie) odpowiedzialność za powstałe szkody. Musisz zwrócić też uwagę na kwotę ubezpieczenia, zakres oraz terytorium, na którym obowiązuje polisa. W obecnej sytuacji warto też, abyś wybrał wariant, który zapewnia ochronę w przypadku zachorowania na COVID-19.