historia kredytowa pożyczka

Pozytywna historia kredytowa wpływa na ocenę zdolności kredytowej. To jedna z ważniejszych kwestii sprawdzanych przez pożyczkodawców i kredytodawców podczas analizy wniosku pożyczkowego i podejmowaniu decyzji o przyznaniu zobowiązania.

 

 

Zła historia kredytowa to jedna z kilku najczęstszych przyczyn odrzucenia wniosku o kredyt lub pożyczkę. Negatywna historia jest sygnałem dla podmiotu pożyczającego pieniądze, że może pojawić się problem z odzyskaniem kapitału, a dany konsument nie jest wcale solidny i wiarygodny finansowo. Kłopot z historią kredytową nie dotyczy jednak tylko tego, że jest ona po prostu zła, ale również tego, że dany konsument nie ma żadnej historii kredytowej. Wtedy pożyczkodawca nie wie, jak ocenić solidność takiej osoby. Oczywiście wykorzystuje się wtedy zaawansowane narzędzia do scoringu i algorytmy, ale brak historii kredytowej wpływa negatywnie na ocenę. Pewne jest zatem, że warto budować pozytywną historię kredytową.

 

- Szybka pożyczka może być dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba sfinansować pilny wydatek. Należy jednak pamiętać, że wbrew temu, co sądzą niektórzy Polacy, firmy pożyczkowe nie pożyczają wszystkim pieniędzy. Trzeba spełnić określone warunki. Można tu wymienić na przykład bycie osobą pełnoletnią, posiadanie dowodu osobistego, konta w banku i telefonu komórkowego – wyjaśnia ekspert marki VIVUS. – Najistotniejsze jest jednak posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. To oznacza z jednej strony posiadanie regularnego dochodu, a z drugiej – pozytywnej historii kredytowej. Coraz więcej firm pożyczkowych współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej i weryfikuje tam osoby składające wniosek o pożyczkę. Niespłacone w przeszłości zobowiązania lub duże opóźnienia w spłacie mogą wpłynąć negatywnie na decyzję pożyczkodawcy – przestrzega ekspert.

 

Historia kredytowa - jak ją budować?

 

Historia kredytowa to informacje, jakie gromadzi o każdym pożyczkobiorcy Biuro Informacji Kredytowej. W bazie tej zbierane i przechowywane są dane pozytywne oraz negatywne o klientach banków i firm pożyczkowych od momentu wzięcia przez nich kredytu, pożyczki lub innego zobowiązania finansowego. Informacje te są na bieżąco przekazywane do rejestru za każdym razem, gdy pożyczkobiorca złoży wniosek o finansowanie lub dokonuje spłaty.

 

Z historii kredytowej można wywnioskować, czy osoba jest rzetelna i wiarygodna jako pożyczkobiorca oraz czy ma tendencje do zaciągania i niespłacania wielu zobowiązań jednocześnie. Biuro Informacji Kredytowej dokładnie raportuje każdą spłaconą ratę kredytu czy pożyczki, jednak równie rzetelnie odnotowuje każde opóźnienie w spłacie zobowiązania.

 

Spłacając w terminie zadłużenie, budujemy pozytywną historię kredytową. Natomiast, gdy spóźniamy się z płatnościami lub nie oddajemy pieniędzy, wtedy na naszym koncie w BIK powstaje negatywna opinia, która może utrudnić wzięcie kolejnej pożyczki. Warto zatem zadbać o budowanie pozytywnej historii, pilnując terminów spłat. Opłaca się nawet zaciągnąć kilka mniejszych pożyczek i spłacić je solidnie, bo to może pomóc w przyszłości, gdy będziemy składali wniosek o pożyczenie dużej kwoty. Do tego pozytywna historia kredytowa może pomóc w uzyskaniu lepszych warunków pożyczki, bo pożyczkodawca oceni swoje ryzyko jako mniejsze.

 

Pozytywna historia kredytowa a pożyczka.

 

Wszystkie banki i większość instytucji pozabankowych w momencie otrzymania wniosku pożyczkowego chce sprawdzić potencjalnego klienta. W tym celu składa zapytanie do Biura Informacji Kredytowej o jego historię kredytową. BIK może nie posiadać żadnych informacji na temat klienta, jeśli nie był on nigdy kredytobiorcą lub mieć pozytywne dane, gdy spłacił w terminie wszystkie zobowiązania. Jednak w rejestrze może być także negatywna historia kredytowa, gdy pożyczkobiorca nie spłacał w przeszłości zadłużenia lub obecnie nie spłaca pożyczki albo kredytu.

 

Dla pożyczkodawcy najbardziej wiarygodny jest ten klient, który nie ma opóźnień w spłacie zobowiązań. Wniosek takiego pożyczkobiorcy jest rozpatrywany często pozytywnie (jeśli nie ma innych przeciwwskazań), ponieważ instytucja pozabankowa nie ma obaw, że pożyczone pieniądze nie zostaną zwrócone.

 

Jak zaciągnąć pożyczkę online?

 

Klient z pozytywną historią ma dużą szansę na otrzymanie pożyczki. Aby zaciągnąć na przykład chwilówkę, konsument musi wejść na stronę internetową https://www.vivus.pl/szybkie-pozyczki-online, a potem wypełnić tam prosty wniosek. Następnie dokument należy przesłać online do pożyczkodawcy. Niezbędnym warunkiem jest także wykonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę 1 gr lub 1 zł z rachunku pożyczkobiorcy na konto instytucji pozabankowej. Decyzja pożyczkowa jest przesyłana często w wiadomości SMS, natomiast gotówka zostaje przelana na konto klienta.

 

Pozytywna historia kredytowa jest ważnym czynnikiem, który wpływa przeważnie nie tylko na pozytywną decyzję o przyznaniu pożyczki konsumentowi, ale także może mieć wpływ na uzyskanie lepszych warunków pożyczki. Dlatego opłaca się mieć pozytywną historię kredytową, tym bardziej że nie jest trudno ją zbudować. Wystarczy terminowo spłacać swoje zobowiązania finansowe.

 

Artykuł powstał przy współpracy z VIVUS.pl