Budowa domu od podstaw to poważne wyzwanie. Oczywiście przyszły właściciel nieruchomości musi zdawać sobie przede wszystkim sprawę z kosztów, z jakimi się wiąże. Bardzo często całemu procesowi towarzyszy przy tym kredyt na budowę domu. Ten, choć pod wieloma względami przypomina standardowy kredyt hipoteczny, jest również zdecydowanie bardziej wymagający. Warto dowiedzieć się, czym się wyróżnia oraz jaki kredyt na budowę domu wybrać, aby zaoszczędzić jak największe środki.

 

Kredyt na budowę domu: wskazane dobre przygotowanie.

Kredyty hipoteczne należą do najpopularniejszych produktów finansowych na naszym rynku. Nic w tym dziwnego: dzięki nim realizacja marzeń o własnych czterech kątach jest na wyciągnięcie ręki, a odkładanie przez długie lata nie jest konieczne. Oczywiście wiele zależy przy tym od tego, jakich środków będzie potrzebował kredytobiorca. – Kredyt na budowę domu pod względem warunków finansowych nie odbiega od innych kredytów hipotecznych, jednak kredytobiorca musi zdawać sobie sprawę z tego, że proces będzie bardziej wymagający – tłumaczy Michał Dawidowicz, ekspert kredytowy i autor bloga BlogKredytowy.pl, na którym tłumaczy m.in. jak dostać kredyt na budowę domu i jak dopełnić wszelkich formalności, aby jak najszybciej cieszyć się z własnych czterech kątów - https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu .

 

Nie do końca standardowa procedura.

W przypadku zakupu istniejącej nieruchomości (lub powstającej nieruchomości na rynku pierwotnym) zasady są stosunkowo proste. Bank poddaje analizie zarówno sylwetkę kredytobiorcy, jak i mieszkanie czy dom. W tym celu oczekuje m.in. dostarczenia operatu szacunkowego sporządzanego przez rzeczoznawcę majątkowego oraz dokumentów nieruchomości. Rzecz jasna wygląda to inaczej w przypadku kredytów na budowę domu, jeśli zajmuje się nią bezpośrednio kredytobiorca. Konieczne stanie się sporządzenie kosztorysu inwestycji, który będzie odpowiadał normom przyjętym przez instytucję. W dalszej kolejności, już po otrzymaniu kredytu na budowę domu, wypłacanie kolejnych transz może być natomiast uzależnione od postępu prac i tego, czy będą odbywały się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

 

Warunki banku przy kredycie hipotecznym.

Osoby, które zdecydują się na budowę domu, muszą spełnić także inne warunki stawiane standardowo przed kredytobiorcami. Oprócz posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej konieczne stanie się wniesienie wkładu własnego. Oczekiwania instytucji najczęściej plasują się na poziomie min. 20% wartości inwestycji, choć teoretycznie istnieje możliwość uzyskania kredytu z 10% wkładem. Z punktu widzenia wielu klientów zainteresowanych kredytami na budowę domu jest to podstawowy problem. Warto jednak wiedzieć, że jako wkład własny zakwalifikowana może zostać m.in. działka budowlana, na której powstaje dom, lub sfinansowane do tej pory roboty czy zakupione materiały.

 

Czy kredyt na budowę domu i zakup działki jest możliwy?

Oczywiście istotnym kosztem całej inwestycji jest sama działka budowlana. Wiele osób poszukuje wobec tego kredytu na budowę domu i zakup działki. Nie wszystkie instytucje zgodzą się na finansowanie tego typu. Niektóre posiadają jednak w ofercie produkty, które umożliwią zarówno zakup działki budowlanej, jak i przeprowadzenie prac budowlanych i zakup materiałów. Należy jednak liczyć się z koniecznością zapewnienia odpowiedniego wkładu własnego i z pewnymi ograniczeniami: trudno będzie np. o zakup działki rolnej, która miałaby dopiero zostać przekształcona w działkę budowlaną albo zakup działki dzielonej z innymi osobami.

 

Alternatywy dla kredytu na budowę domu.

Kredyt na budowę domu nie bez przyczyny pozostaje najczęściej wybieranym rozwiązaniem przy inwestycjach tego typu: po pierwsze pozwala na uzyskanie bardzo wysokich kwot, uzależnionych praktycznie wyłącznie od zdolności kredytowej klienta. Po drugie dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu pozwala również na uzyskanie korzystnych warunków. Pewną alternatywą pozostaje przy tym kredyt gotówkowy na budowę domu. Ten wprawdzie wiąże się z mniej atrakcyjnymi warunkami finansowymi i mniejszą dowolnością kształtowania kwoty kredytu, jednak może być dobrym sposobem na pozyskanie gotówki na dowolny cel, w tym również m.in. prace wykończeniowe czy wyposażenie domu. Niestety – szczególnie w tym drugim aspekcie – pewną trudnością może stać się wygospodarowanie środków na ten cel z kredytu hipotecznego.