Duża grupa przedsiębiorców (szczególnie w obecnej sytuacji gospodarczej i pandemicznej) ma problemy z opłacaniem swoich zobowiązań finansowych. Powodów jest wiele od utraty kontraktów po nieuczciwych kontrahentów, którzy sami zwlekają z opłaceniem faktur. Jest jednak rozwiązanie w postaci faktoringu. Dzięki tej ciekawe usłudze można w łatwy sposób uniknąć utraty płynności. W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o faktoringu online i tym, jak dokładnie działa.

Czym jest faktoring

Faktoring to usługa, która ma za zadanie pomóc przedsiębiorcom w finansowaniu ich firm oraz umożliwić rozwój w czasach, gdy opłacanie faktur nie zawsze odbywa się w terminie. Cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy, że wystawiasz regularnie fakturę jakiemuś kontrahentowi i pracujecie na długich terminach płatności. Faktor przelewa na Twoje konto zaliczkę, która pozwoli Ci przetrwać do czasu opłacenia dokumentu przez kontrahenta.

Ile to kosztuje?

Każda firma faktoringowa inaczej rozlicza swoje usługi, a więc warto przed podpisaniem umowy sprawdzić obowiązujące warunki. Najczęściej ostateczna opłata składa się z dwóch elementów:

  • prowizji – określonego procentu całej faktury,

  • odsetek – ustalanych na podstawie referencyjnej stawki WIBOR.

Szczególnie ważne jest jednak, byś dokładnie przeczytał umowę, ponieważ zdarzają się sytuację, gdy faktor pobiera opłaty za przyznany limit lub niewykorzystanie dostępnych środków.

Faktoring online – jak to działa?

Faktoring online jest bardzo wygodną usługą, ponieważ pozwala Ci na zadbanie o własne finanse bez wychodzenia z domu. Cały proces jest łatwy i nie wymaga żadnych skomplikowanych działań. Sprawdź, co musisz zrobić, by móc skorzystać z faktoringu online.

  1. Podpisz umowę

Wybierz firmę, której oferta faktoringowa wydaje Ci się interesująca. Pamiętaj, że sprawdzić wszystkie szczegóły, a w razie wątpliwości bez strachu spytać przedstawiciela faktora o wyjaśnienia. W końcu chcesz powierzyć mu finanse przedsiębiorstwa.

  1. Czekaj na weryfikację

Firma faktoringowa będzie chciała sprawdzić Twoją sytuację finansową, ale musisz wiedzieć, że weryfikacja nie jest tak skomplikowana, jak w przypadku ubiegania się o kredyt obrotowy dla firm lub kredyt kupiecki. Co więcej, umowa nie będzie wymagać od Ciebie zabezpieczenia materialnego ze względu na to, że będzie je stanowić cesja wierzytelności. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie spłacisz swoich zobowiązań względem faktora, ten będzie miał prawo do egzekucji wierzytelności i w ten sposób odzyskania pieniędzy. Podczas weryfikacji najważniejsza jest tzw. faktorowalność, czyli to, w jaki sposób przebiegała Twoja dotychczasowa współpraca z klientami oraz terminowość opłat za faktury.

  1. Zapoznaj się z systemem

Jeśli otrzymałeś pozytywną decyzję i podpisałeś umowę, czas na zapoznanie się z systemem dodawania faktur. Wiele firm oraz instytucji bankowych udostępnia swoim klientom specjalne panele oraz aplikacje mobilne, które znacznie przyśpieszają przekazywanie faktur. Niekiedy wystarczy zdjęcie lub skan dokumentu, by zaczął on być procesowany, a pieniądze trafiły na Twoje konto w ciągu nawet 15 minut. Kwota, jaką otrzymasz jest określana indywidualnie podczas negocjacji warunków umowy. Dobrze, więc jeśli wiedziałbyś zawczasu, ile z dodanej faktury otrzymasz od razu po jej wprowadzeniu do systemu.

  1. Korzystaj

Wiesz już jak działa panel klienta i możesz zacząć dodawać faktury.

Co jest potrzebne do złożenia wniosku o faktoring online?

W większości przypadków firmy faktoringowe oraz instytucje bankowe nie wymagają niczego poza podstawowymi danymi firmy oraz jej właściciela (PESEL, NIP, numer i seria dowodu osobistego, wyciąg z konta i wszystko inne, co jest potrzebne do weryfikacji w BIK i BIG). Nie musisz więc przygotowywać teczki pełnej dokumentów i zbierać dane sprzed 10 lat.

Kto może korzystać z faktoringu?

Do niedawna ta usługa była zarezerwowana wyłącznie dla dużych firm i korporacji, ale jakiś czas temu sytuacja diametralnie się zmieniła. Dzisiaj z faktoringu mogą korzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki, a nawet startupy, które dopiero co wystawiły swoją pierwszą fakturę. Warunkiem jest jedynie terminowe opłacanie ZUS, PIT i VAT. Jeśli zastanawiasz się, czy usługa faktoringu jest dla Ciebie, sprawdź, czy któryś z poniższych punktów dotyczy Twojej sytuacji:

  • zależy Ci na znalezieniu bezpiecznego źródła finansowania,

  • chcesz uniknąć utraty płynności finansowej,

  • ze względu na sezonowość, Twój biznes potrzebuje wsparcia,

  • nie otrzymałeś kredytu w banku,

  • Twój kontrahent wymaga długiego terminu płatności,

  • zależy Ci na prostocie i ekspresowym dostępie do pieniędzy.

W Przypadku faktoringu online wszystko przebiega szybko i bez zbędnych komplikacji. Dodajesz fakturę, otrzymujesz zaliczkę i czekasz na opłacenie należności przez kontrahenta. Dzięki digitalizacji całej usługi nie myśleć o przedłużających się czasach przelewów lub długim procesowaniem faktury, by ta trafiła do „realizacji”.