Kryptowaluty na pewno nie są już niszowym produktem, którym interesuje się tylko wąska grupka entuzjastów. Obecnie, waluty i wirtualne i technologia blockchain, która za nimi stoi na stałe przeniknęły do masowym mediów i świadomości ogółu. Oprócz funkcji inwestycyjnej mają one szereg innych zastosowań. 

 

Kryptowaluty a zakłady sportowe

Jedną z dziedzin, które bardzo chętnie adaptuje u siebie kryptowaluty są bukmacherzy internetowi, u których możesz obstawiać zakłady sportowe czy zakłady na żywo. Obecnie, niemal każdy obsługujący PayPal bukmacher posiada lub planuje wprowadzić u siebie obsługę kryptowalut. Korzyści z ich obsługi są naprawdę spore. Dawniej, obsługujący paypal bukmacher pobierał prowizję od każdego depozytu a swoje pieniądze gracz musiał powierzać prywatnej firmie. PayPal posiadał bardzo restrykcyjną politykę, mógł zablokować konto gracza a ten musiałby miesiącami udowadniać pochodzenie swoich środków, często bez powodzenia.

 

 https://images.unsplash.com/photo-1638913972706-91fc2cb57152?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=1000&q=80

 

Kryptowaluty eliminują oba te problemy. Większość z nich posiada relatywnie niskie opłaty, które pozwalają niemal za darmo wysłać nawet spore kwoty. Przelewy przez kryptowaluty są natychmiastowo dostępne u odbiorcy. Dodatkowo, w przeciwieństwie do obsługujących PayPal bukmacher nie jesteśmy zdani na prywatną firmę i mamy pełną kontrolę nad swoimi funduszami. Nikt ich nam z dnia na dzień nie zabierze.

Uwolnij się od banków

Zakłady sportowe nie są jedynym obszarem, w jakim sprawdzają się kryptowaluty. Jak podaje nasz ekspert Irenka Zając, w swoim artykule o Bitcoinie w zakładach na esport, obecnie kryptowaluty stały się bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Ich niezaprzeczalna zaleta jest taka, że możemy uwolnić się od banków. W dobie Polskiego Ładu, w którym organy skarbowe mogą bez żadnego podejrzenia czy postępowania prześwietlić każde konto bankowe a nawet zdalnie je zablokować do czasu wyjaśnienia nadużycia, kryptowaluty jawią się jako bezpieczna przystań. Bardzo trudno wyśledzić do kogo należy dany portfel w Bitcoinie, Ethereum czy dowolnej innej kryptowalucie. Krajowa Administracja Skarbowa, która ma dowolny wgląd w konto bankowe, ma bardzo ograniczone możliwość działania, jeśli chodzi o wirtualne waluty. Wyśledzić mogą oni jedynie przelewy, które dokonujesz na giełdy, w celu zakupu walut krypto, lub gdy zamieniasz je na gotówkę. Wypłata kryptowalut przez paypal na konto bankowe może więc być niebezpieczna. To dlatego Bitcoin jest wrogiem publicznym numer jeden dla każdego państwa.

Masz szasnę na walkę z inflacją.

Kolejną zaletą walut wirtualnych jest ich ograniczona dostępność. W przeciwieństwie do rządu, który może dowolnie drukować swoją walutę, podaż głównych walut krypto jest ściśle limitowana.

 

  • Bitcoinów nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów sztuk, 
  • Ethereum są obecnie spalane, waluta jest więc deflacyjna, 
  • BNB, waluta sieci Binance jest także spalana, również doświadcza deflacji.

 

Z tego powodu, trzymając kryptowaluty w swoim portfelu nie jesteś na straconej pozycji. Alternatywą jest rządowa waluta, której podaż stale rośnie. Tylko w tym roku Polacy doświadczyli inflacji na poziomie blisko 10%. Inflacja jest obecna w naszej gospodarce rok do roku i każdego roku ucina pewną część siły nabywczej posiadanych pieniędzy. Jako alternatywa Bitcoin zyskał od 2020 roku nawet 10x a inne alternatywne kryptowaluty nawet więcej.

 

https://images.unsplash.com/photo-1631897642056-97a7abff6818?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=1000&q=80

 

Co więcej, rozwój kryptowaluty i technologii za nimi stojących jest bardzo dynamiczny. Kolejne firmy coraz więcej inwestują w technologię blockchain. Stała się ona już oficjalną walutą państwową w jednym kraju. Bitcoin, jest od 2022 roku walutą w Salwadorze, który umożliwia każdemu obywatelowi posiadanie portfela w BTC i płacenie nimi. Sprawia to, że wirtualne waluty mają bardzo świetlaną przyszłość, ich cena ma bardzo dużą szansę rosnąć, osiągając nowe szczyty.

 

Czy Bitcoin to dobra opcja na codzienne płatności

Jeśli chodzi o zakupy w Internecie to waluty krypto wciąż nie są najpopularniejszym sposobem płatności.  Podobnie, ma to się w przypadku innych usług online, obsługujący system PayPal bukmacher to częstszy widok niż bukmacher z Bitcoin. Zakłady w kryptowalucie zaczynają się jednak bardzo mocno upowszechniać i w perspektywie kilku lat być może wyprą już z rynku inne metody płatności. Bitcoin ze względu na swoją architekturę średnio nadaje się do codziennych płatności. Sieć jest archaiczna i ma relatywnie małą przepustowość, przy większym obciążeniu opłaty za transakcje mogą być za duże w codziennym wykorzystaniu. Rozwój kryptowaluty jest jednak na tyle dynamiczny, że pojawiają się alternatywne kryptowaluty, które są dużo lepsze w codziennych płatnościach.

 

Podsumowanie

Blockchain i kryptowaluty to z pewnością rewolucyjna technologia. W ciągu ostatnich kilku lat technologia ta rozwinęła się w niesamowity sposób. Zamiast jednej wirtualnej waluty mamy już ich kilkadziesiąt tysięcy. Topowe kryptowaluty zanotowały ogromny wzrost wartości.  Pojawiły się także giełdy, gdzie można bezstresowo kupić wirtualne waluty, możliwa jest także wypłata kryptowalut przez paypal. Z pewnością ich wpływ na nasze życie będzie coraz większy, od codziennych płatności poprzez lokowanie naszych oszczędności w ochronie przed inflacją.

 

 

Pliki cookies