pożyczka czy kredyt?Pożyczka czy kredyt to częsta zagwozdka pomiędzy klientami zdecydowanymi na taki rodzaj finansowania. Kiedy warto wybrać pożyczkę a kiedy kredyt?

Wielu klientów zastanawia się czy pożyczkę faktycznie łatwiej i szybciej otrzymają w firmie pozabankowej czy może warto skorzystać z oferty banku gdzie w teorii sama oferta powinna być atrakcyjniejsza dla naszego portfela. Odpowiedź jednak nie jest jednoznaczna i dokonanie wyboru zależeć będzie od kilku ważnych czynników.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że coraz więcej banków również zaczyna udzielać pożyczki na prostszych zasadach dzięki czemu czas oczekiwania na taki rodzaj finansowania jest porównywalny a w niektórych przypadkach szybszy niż w firmach pozabankowych, jednak nie każdy klient może pozwolić sobie na skorzystanie z oferty w banku. Przede wszystkim dużo prostszą i szybszą procedurę uzyskania pożyczki w banku mają jego aktualni klienci posiadający rachunek w tym banku. Dzięki temu bank będzie mieć możliwość szybkiego wglądu i weryfikacji zdolności kredytowej klienta. W przypadku gdy nie możemy potwierdzić zatrudnienia bądź dochodów jedynym dla nas rozwiązaniem może być skorzystanie z pożyczki pozabankowej w przypadku której warunki również mogą być dla nas całkiem atrakcyjne. 

 

 

 

 

 

Kredyt a pożyczka - jaka różnica w kosztach?

Różnice w wysokości poszczególnych rat wynikają w szczególności w wyniku różnego RRSO danej oferty oraz kosztów dodatkowych takich jak np. prowizje.

W przypadku pożyczek pozabankowych nie powinniśmy liczyć na RRSO niższe niż 9% jednak już takie oprocentowanie jest całkiem atrakcyjne dla wielu klientów nie mogących sobie pozwolić na kredyt w banku. Należy jednak uważać i dokładnie sprawdzać warunki takich ofert ponieważ można również znaleźć oferty pozabankowe z RRSO przekraczającym nawet 100% co jest bardzie nieatrakcyjne dla klientów. W przypadku pożyczki w banku możemy się spotkać z RRSO na poziomie 7% a nawet niższym często dostępnym dla klientów danego banku. Firmy pozabankowe w większości najwięcej na udzielanych pożyczkach zarabiają na kosztach dodatkowych takich jak prowizja, ubezpieczenie czy chociażby opłaty za harmonogram, powinniśmy sprawdzić jaka jest wysokość kosztów dodatkowych i czy są one wliczone w wysokość raty. Taką samą czynność powinniśmy dokonać w przypadku kredytu w banku - one również pobierają prowizję czy oferują obowiązkowe ubezpieczenie. Wybór pomiędzy kredytem a pożyczką może rozwiązać się również w przypadku gdy potrzebujemy wyższej kwoty pieniędzy niż 25 tysięcy złotych, w takich przypadkach pozostaje praktycznie jedynie oferta bankowa.