ile kosztuje utrzymanie konta bankowegoPolacy coraz chętniej otwierają konta, wiele osób posiada nawet kilka rachunków w różnych bankach.

Dlatego zależy nam, by konta były jak najprostsze w obsłudze i nie niosły za sobą żadnych dodatkowych kosztów. Trzeba więc dobrze sprawdzić ile kosztuje utrzymanie konta bankowego.

 

 

 

 

 

 

Prowadzenie rachunku i karta do konta

W większości banków, by móc cieszyć się z darmowego konta to musimy spełnić kilka warunków. Najczęściej banki wymagają stałych wpływów i obsługi karty płatniczej.

Jeśli tego nie zrobimy to z naszego konta w każdym miesiącu może znikać kilkanaście złotych z tytułu opłaty za konto. Bardzo łatwo można tego uniknąć, gdyż większość warunków nie jest trudna do spełnienia. Wystarczy, że co miesiąc na nasze konto wpływa wynagrodzenie czy świadczenia to kwestię wpływów mamy załatwioną.

W przypadku wydatków kartą płatniczą to dla większości z nas również nie jest to problemem. Bardzo często płacimy kartą za codzienne zakupy, dlatego drugi warunek również spełnia się sam. Kiedy przestajemy korzystać z rachunku to musimy pamiętać, żeby go zamknąć. W przeciwnym razie boleśnie możemy się przekonać ile kosztuje utrzymanie konta bankowego. Wiele osób spełnia zawsze warunki darmowego konta i myśli, że jest ono za darmo. Dopiero po wielu miesiącach możemy otrzymać monit, że na naszym koncie jest duża zaległość do zapłaty.

 

 

Opłaty dodatkowe

Zazwyczaj przy wyborze rachunku zastanawiamy się ile kosztuje utrzymanie konta bankowego, dlatego pytamy doradcę o opłaty za konto czy kartę.

Zapominamy jednak o innych dodatkowych kosztach, których nie musimy ponosić, ale dodawane nam są w pakiecie z kontem. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na opłaty za wypłatę kartą z konta. Część banków oferuje darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów. Niestety większość wyznacza nam bezpłatne bankomaty, najczęściej swojej sieci. Za inne trzeba płacić i to nawet 5 zł za każdą wypłatę. W miesiącu może się uzbierać z tego duża suma.

Powinniśmy zwrócić także uwagę na dodatkowe ubezpieczenia, które na stałe weszły do oferty banków. Bardzo często są to usługi assistance, których koszt wynosi kilka złotych miesięcznie. Jednak analizując ile kosztuje obsługa rachunków bankowych to również musimy wziąć pod uwagę. Bardzo często takie pakiety otrzymujemy na kilka miesięcy w gratisie a potem zaczynają się pojawiać opłaty. Jeśli nie chcemy korzystać z takiego ubezpieczenia to oczywiście mamy prawo z niego zrezygnować w każdym momencie. Zazwyczaj musimy w tym celu pójść z dowodem osobistym do swojego banku.