Oszczędzanie to jeden z elementów rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Pozwala na zgromadzenie środków, które posłużą nam w przyszłości jako zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak utrata pracy, czy choroba, oraz zapewnia komfort psychiczny i spokój ducha.
To również sposób na systematyczne gromadzenie gotówki potrzebnej do sfinansowania większego zakupu, który nie jest wtedy tak dotkliwy. Warto zadbać o to, by oszczędzać właściwie, czyli czerpać zyski z odkładanych pieniędzy. Gdy ulokujemy je w banku, będą generować dodatkowe przychody. Jak to zrobić?
Elastyczność i zysk
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe. To produkt znacznie bardziej elastyczny niż lokata, który umożliwia oszczędzanie pieniędzy w sposób najbardziej dopasowany do klienta. W każdej chwili może on dokładać środki na konto, zwiększając przez to oszczędzaną sumę i wysokość odsetek, które każdego miesiąca dopisywane są do konta. Oprocentowanie kształtuje się różnie, w zależności od danej opcji. Obecnie niemal każdy bank posiada w swojej ofercie różne rodzaje kont oszczędnościowych. Na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o założeniu własnego? W jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe?
Najlepsza oferta - czyli jaka?
Pierwszym i najważniejszym kryterium branym pod uwagę podczas dokonywania wyboru, jest wysokość oprocentowania danego konta. To ona określa realny zysk, jaki osiągniemy powierzając bankowi nasze pieniądze na określony czas i na określonych warunkach. W tym wypadku sprawa jest prosta – najkorzystniejsze są konta z najwyższym oprocentowaniem.
Należy jednak pamiętać o tym, że często konta oszczędnościowe posiadają oprocentowanie zmienne. Co za tym idzie, przykładowo wysokie oprocentowanie może obowiązywać wyłącznie przez pierwsze kilka miesięcy prowadzenia konta, lub posiadać maksymalny limit kwoty na nim ulokowanej. Warto rozważyć opcję konta oszczędnościowego w banku, w którym posiadamy już konto osobiste. Bardzo często bowiem do skorzystania z promocyjnych warunków tego produktu wymagane jest posiadanie rachunku osobistego, co jest pewnym utrudnieniem w momencie, gdy jesteśmy nowymi klientami danej instytucji. Podczas dokonywania wyboru zwróćmy również uwagę na szczegóły oferty, takie jak: ilość darmowych przelewów z konta oszczędnościowego na inne rachunki, czy ewentualne dodatkowe opłaty.
Zastanawiając się nad tym, w jakim banku najlepiej założyć konto oszczędnościowe, przystąpmy najpierw do szczegółowej analizy ofert poszczególnych banków. Pozwoli nam ona wybrać najkorzystniejszą i najbardziej dopasowaną do naszych preferencji i sumy deponowanych środków. Najrozsądniej będzie wybrać bank, w którym konto oszczędnościowe posiada najwyższe oprocentowanie, brak dodatkowych opłat i wysoką górną granicę odkładanych kwot. Uniwersalna odpowiedź na to, w jakich bankach najlepiej zakładać konta oszczędnościowe nie istnieje – musimy skonfrontować rynkowe produkty z naszymi oczekiwaniami i podjąć decyzję.