Ile kosztuje założenie konta w banku?Konto bankowe to w dzisiejszych czasach podstawa dla znacznej części społeczeństwa.

Ułatwia życie, upraszczając codzienne dokonywanie transakcji, łatwiejsze monitorowanie i kontrolowanie bieżących wydatków, nie wiąże się z takim ryzykiem jak noszenie gotówki przy sobie i sprawia, że przepływ pieniędzy jest znacznie szybszy. Nic więc dziwnego, że przestało być domeną wyłącznie dorosłych i coraz częściej spotykamy się z kontami bankowymi dla młodych. Niezależnie od wieku, warto zadać sobie podstawowe pytanie. Ile kosztuje założenie konta w banku?

 

 

 

 

Jasne zasady

Banki to instytucje, które pragną przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. W tym celu wychodzą do nich z atrakcyjnymi i urozmaiconymi ofertami, wśród których znajdują się różnego rodzaju konta osobiste.

Z zasady, w większości przypadków założenie konta w banku jest bezpłatne i wymaga jedynie dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności, coraz częściej nawet bez konieczności wizyty w placówce. Prawdziwie darmowe konto to takie, które nie wiąże się z koniecznością uiszczania opłat za prowadzenie rachunku, wykonywanie przelewów, dokonywanie wypłat z bankomatów oraz za kartę płatniczą. Najczęściej banki żądają bowiem takich właśnie należności. Klienci są wtedy obciążani różnymi, w zależności od konkretnej taryfy opłat i prowizji danej instytucji, kosztami. Choć miesięczna opłata za kartę płatniczą to z reguły kwota rzędu 3 do 5 złotych, w skali roku tworzy to już sporą sumę. To samo tyczy się opłat za dokonywane przelewy – jeśli ktoś wykonuje ich naprawdę sporo, a jest to bardzo częste w obliczu obecnej popularności bankowości elektronicznej, również naraża się na koszty.

 

 

Konto całkowicie darmowe?

Analizując poszczególne oferty kont osobistych i zastanawiając się ile kosztuje założenie konta w banku warto uważnie wczytywać się we wszelkie dokumenty zawierające szczegóły oferty. Wiele banków oferuje konta darmowe do pewnego stopnia, lub pod pewnymi warunkami. Najpopularniejsze z nich to:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku pod warunkiem zapewnienia comiesięcznych wpływów o określonej sumie
  • brak opłat za kartę płatniczą pod warunkiem wykonania przy jej pomocy określonej liczby transakcji w miesiącu
  • konkretna ilość darmowych przelewów
  • darmowe wypłaty z bankomatów wybranych banków

Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne w pełni darmowe konta bankowe. Przy odrobinie szczęścia i po dokładnym zapoznaniu się z rynkiem finansowym konsument jest w stanie znaleźć ofertę najbardziej dopasowaną do siebie, w przypadku której założenie konta w banku i późniejsze jego użytkowanie kosztuje okrągłe 0 zł.