Kredyt bankowy to produkt, który pozwala na sfinansowanie naszych marzeń bądź planów.
Na rynku istnieje tak duża liczba ofert, że wybór najlepszego kredytu dla laika może okazać się nie lada wyzwaniem. Porównanie kredytów bankowych pod względem kilku ważnych czynników to podstawa - mowa tutaj o RRSO, prowizjach czy opłatach dodatkowych. W niniejszym artykule doradzamy, jak wybrać najlepszy kredyt bankowy. Zapraszamy do lektury!
Kredyt bankowy - na co banki zwracają największą uwagę?
Warto wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak "kredyt idealny", który wpisze się w oczekiwania wszystkich kredytobiorców. Z tego względu tak ważne jest samodzielne porównanie kredytów bankowych.
W ten sposób możemy dowiedzieć się, która z instytucji bankowych ma dla nas najkorzystniejszą propozycję. Warto wiedzieć, że banki podczas szacowania ryzyka kredytowego zawsze przygotowują się na najgorszy scenariusz. Z tego względu na atrakcyjne warunki częściej mogą liczyć stali klienci danych instytucji, ponieważ banki mają wgląd w historie ich rachunków bankowych. Niektórym może wydawać się, że ten element nie ma żadnego znaczenia, a jednak jest zupełnie inaczej.
Wszyscy nowi klienci banków są sprawdzani w bardzo dokładny sposób. Przy wnioskowaniu o wyższą kwotę kredytu samo zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach nie będzie wystarczające. Banki skrupulatnie weryfikują również historię kredytową danego klienta. Jeśli w systemie nie ma historii kredytowej bądź znajdują się tam informacje o niespłaconych zobowiązaniach, to szansa na uzyskanie kredytu znacząco spada.
Kredyt bankowy - jak wybrać najlepszą ofertę?
Podczas wybierania kredytu bankowego trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, na jaką wysokość rat miesięcznych możemy sobie pozwolić.
Warto to dokładnie przemyśleć, ponieważ w innym wypadku możemy mocno się zadłużyć. W sytuacji, gdy pieniądze są nam potrzebne "na teraz", uzyskanie kredytu w banku może być bardzo trudne. Wówczas należy zwrócić się o pomoc do instytucji pozabankowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że uzyskamy wtedy mniejsze kwoty i nieco gorsze warunki.
Aby dobrze porównać kredyty bankowe, należy w sposób drobiazgowy przeanalizować wszystkie ich warunki. Mowa tutaj przede wszystkim o wszelkich kosztach związanych z danym zobowiązaniem. Każdy bank zgodnie z przepisami polskiego prawa powinien poinformować kredytobiorcę o wysokości oprocentowania, kwocie ubezpieczenia, wysokości marży czy o Rocznej Rzeczywistej Stopie Oprocentowania. Porównywanie kredytów bankowych to rzecz najważniejsza, która pomoże wybrać nam najkorzystniejszą ofertę.