ubezpieczenie turystyczne

Wakacje kojarzą nam się z beztroskim wypoczynkiem, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jest w trakcie wakacyjnego wyjazdu może dojść do wielu niespodziewanych zdarzeń. W związku z tym warto zawrzeć odpowiednie ubezpieczenie na wakacje. Co powinno zawierać? Jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze polisy turystycznej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

 

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne? 

Ubezpieczenie turystyczne to polisa, której zakres może być naprawdę szeroki. Podstawą w większości przypadków jest ubezpieczenie NNW, a w przypadku wyjazdów zagraniczych również ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Dobrym rozwiązaniem jest także rozszerzenie polisy o ubezpieczenie bagażu, czy wynajmowanego mienia. Ciekawym rozszerzeniem jest również ubezpieczenie obejmujące uprawianie sportów wysokiego ryzyka (np. skysurfing). W tym przypadku jednak jego obecność w polisie uzależniona jest od aktywności osoby, która udaje się na wakacyjny wyjazd.

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze polisy turystycznej?

Warto mieć świadomość, że polisa turystyczna powinna być dopasowana do potrzeb danej osoby oraz specyfiki danego wyjazdu. Przy jej zawieraniu najważniejszy jest nie tylko zakres ubezpieczenia, ale również sumy ubezpieczenia poszczególnych ryzyk. Wynika to z faktu, że ubezpieczenie na wakacje za granicą powinno opiewać na zdecydowanie wyższą kwotę niż w przypadku urlopu spędzanego w kraju. Dzieje się tak, ponieważ ewentualne koszty leczenia za granicą będą zdecydowanie droższe niż w przypadku szkód powstałych w kraju. W związku z tym przy wyborze polisy turystycznej bardzo istotny jest kierunek wyjazdu. Równie ważna jest liczba osób, które będą objęte ubezpieczeniem, ponieważ w przypadku rodzinnego wyjazdu w polisie powinna zostać uwzględniona każda osoba. Decydując się na zakup polisy turystycznej warto również sprawdzić okresy karencji danego towarzystwa, ponieważ może okazać się tak, że zawierając ubezpieczenie na ostatnią chwilę zacznie ono działać dopiero po kilku dniach, czyli np. w połowie wyjazdu.

 

Ile może kosztować ubezpieczenie turystyczne?

Cena ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest od kilku podstawowych czynników, a mianowicie zakresu polisy, sum ubezpieczenia, czy liczby osób, które mają zostać nim objęte. Na koszt polisy wpływa również kierunek podróży, ponieważ zdecydowanie najtańsze są polisy krajowe, a drożej zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne w przypadku wyjazdu za granicę. Co więcej, warto mieć świadomość, że ceny zróżnicowane są również w zależności od kierunku podróży, co sprawia, że Europa jest zdecydowanie tańsza niż np. Stany Zjednoczone. Ile w praktyce może kosztować ubezpieczenie turystyczne? Tego typu polisa to koszt rzędu od kilkudziesięciu, czy nawet kilku tysięcy złotych na osobę. Oczywiście jest on uzależniony od wspomnianych wcześniej aspektów oraz długości wyjazdu. Podsumowując należy stwierdzić, że ubezpieczenie turystyczne to kwestia, o której należy pamiętać przed każdym wyjazdem na wakacje. Pozwala bowiem zabezpieczyć siebie i rodzinę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść w trakcie urlopu.