kredyt a pozyczka

Instytucje finansowe oferują przyszłym klientom bardzo różnorodne formy zdobywania pieniędzy na swoje potrzeby. Dzięki temu rynek tych usług mocno się rozbudował i nadal rośnie, co sprawia, iż każdy może znaleźć odpowiednie źródło na swoje wydatki. Doprecyzowanie prywatnych celów oraz sprawdzenie opcji kredytów lub pożyczek może skutkować znalezieniem oferty idealnie się wpasowującej w każdy budżet.

 

Kredyty - czym są i dla kogo zostają przeznaczone?

Kredyt (oznacza z łacińskiego zaufanie) to w obecnych czasach udzielanie przede wszystkim wsparcia finansowego, które musi być zwrócone w ustalonym terminie. Umowa jest zawierana pomiędzy kredytobiorcą a dawcą gotówki i określona konkretnymi warunkami. Najczęściej obowiązują spłaty danej kwoty raz w miesiącu wraz z odsetkami aż do uregulowania należności. Kredyt przeznaczony zostaje również na konkretny cel np. zakupu domu lub jego budowę, kupno samochodu czy lokalu. Dodatkowo udziela go tylko i wyłączne bank na podstawie Prawa Bankowego. By otrzymać takie finansowanie, należy posiadać określony, stały dochód, mieć dobrą historię kredytową, a także nie być zadłużonym w żadnym innym podmiocie. Instytucje biorą również pod uwagę ilość osób na utrzymaniu, formę zatrudnienia oraz jego staż. Kredyty mogą być przeznaczone nie tylko osobom fizycznym, ale również przedsiębiorcom i spółkom (na rozwijanie firmy, maszyny itd.).

 

Co to są pożyczki i kto z nich korzysta?

Pożyczką nazywa się operację finansową, możliwą do przeprowadzenia przez odpowiednią instytucję, mogącą nie być bankiem, a także przez osoby fizyczne. Podlega ona regulacjom Kodeksu Cywilnego. Usługa ta charakteryzuje się dowolnością celu oraz niską kwotą transakcji. Dodatkowo można ją pobrać pomimo wcześniejszego zadłużenia, gdyż firmy pozabankowe często nie stosują reguły sprawdzania klienta w bazie BIK, czy też BIG. Pożyczka jest też formą wymagającą minimum formalności oraz możliwą do uzyskania całkowicie przez internet lub telefon. Istnieją również opcje rozłożenia jej na raty przez dłuższy okres lub konsolidacja z innymi tego typu produktami. Do otrzymania tego finansowania wystarczy dokument poświadczający dane (np. dowód osobisty), wniosek oraz internetowe, polskie konto bankowe. Pożyczkę mogą uzyskać osoby pełnoletnie i zdolne do czynności prawnych, a także posiadające dochód. Częstą formą pożyczek wśród ludzi młodych są te na niskie kwoty i jednorazowe spłaty, powszechnie nazywane chwilówkami.

 

Gdzie uzyskać informację o najlepszych ofertach finansowych?

Klasyczną formą uzyskiwania informacji finansowych jest spotkanie z przedstawicielem lub wybranie się osobiście do instytucji bankowej, lub udzielającej pożyczek. Z takiego rodzaju składania dokumentów korzystają najczęściej osoby starsze lub schorowane. Inną, coraz bardziej popularną opcją, jest wyszukiwanie propozycji przez internet na stronach oficjalnych firm lub w porównywarkach. Te ostatnie jak np. Finansowy Opiekun to najwygodniejsza forma pozwalająca dopasować oferty pod swoje wymagania. Na stronie znajdują się również artykuły o finansach, jak i kalkulatory dopasowane do przeliczenia kosztów pożyczek lub kredytów. Platforma zawiera informacje przeznaczone dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców. 

 

 

Pliki cookies