Planujesz wziąć kredyt w 2023 roku, ale nie wiesz jaki rodzaj oprocentowania będzie dla Ciebie najlepszy? Jakie oprocentowanie wybrać? stałe czy zmienne? Świetnie trafiłeś - być może pomożemy Ci podjąć tę decyzję!

 

Banki oferują różne kredyty - hipoteczny i gotówkowy, z różnym oprocentowaniem i na różnych warunkach. Niemniej jednak, to właśnie doradca kredytowy pomoże Ci podjąć decyzję w oparcie o Twoje potrzeby i możliwości finansowe.

Oprocentowanie stałe

Oprocentowanie stałe oznacza bowiem, że wysokość raty zaciągniętej pożyczki będzie taka sama przez określony czas. Na ratę taką nie będą miały zatem wpływ czynniki zewnętrzne takie jak inflacja. Co ważne, stałe oprocentowanie nie ulegnie zmianie w przypadku podwyżki stóp procentowych - ponieważ wysokość składki określona szczegółowo umowa między bankiem, a klientem. Należy podkreślić, że decydując się na pożyczkę ze stałym oprocentowaniem, rata kredytu będzie stała pomimo spadku stóp procentowych. Taki stan nie pozwoli bowiem na obniżenie rat. 

Oprocentowanie zmienne

Drugą możliwością wyboru oprocentowania kredytu, jest oprocentowanie zmienne. Pożyczka z takim oprocentowaniem bazuje bowiem na aktualnie obowiązujących stopach procentowych. Oznaczać to będzie, że jeśli Rada Polityki Pieniężnej zwiększy stopy procentowe - to również co miesięczna rata kredytu również wzrośnie. Niemniej jednak, może zdarzyć się również sytuacja, gdzie stopy procentowe zostaną obniżone, wówczas składka ulegnie zmniejszeniu. Zmienne oprocentowanie jest ustalane bowiem w oparciu o dwa parametry:

  • stawka WIBOR(R), która ulega zmianie podczas spłaty kredytu,
  • marża, od której zależne jest oprocentowanie w skali roku. 

Niemniej jednak, należy wskazać, że zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko, ponieważ rata może ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu, które spowoduje znaczne obciążeniu dla kredytobiorcy. Warto, więc kwestię tę skonsultować z doradcą kredytowym, który dokładnie przeanalizuje sytuację na rynku ekonomicznym.

 

Doradca kredytowy podpowie

Zadaniem doradcy kredytowego jest wsparcie w znalezieniu i otrzymaniu pomocy gotówkowej oraz negocjowaniu warunków umowy z bankiem. W Polsce rola doradcy kredytowego sprowadza się w głównej mierze do pośrednictwa kredytowego. Niemniej jednak, doradca kredytowy nie musi legitymować się licencją zawodową - natomiast Komisja Nadzoru Finansowego wydaje pozwolenie na świadczenie usług w zakresie doradztwa finansowego. Doradca kredytowy określi bowiem Twoje możliwości i zapotrzebowanie i pomoże w znalezieniu odpowiedniej oferty. W razie konieczności, również stanie do negocjacji z bankiem. Rola takiego pośrednika sprowadza się, więc do:

  • analizy zdolności kredytowej - ocenia bowiem zdolność kredytową biorąc pod uwagę dotychczasowe zobowiązania
  • porównania ofert bankowych - wówczas może wybrać najkorzystniejszą ofertę dla swojego klienta,
  • negocjacji z bankiem - aktywnie bowiem wspiera swojego klienta w uzyskaniu lepszych warunków pomocy finansowej,
  • pomocy w dopełnieniu niezbędnych formalności, z którymi trudzi się kredytobiorca. 

Zatem skorzystanie z usług takiego doradcy przyspieszy proces zaciągnięcia pożyczki i przede wszystkim proces ten będzie dużo bardziej przyjemniejszy dla kredytobiorcy. Niemniej jednak, doradcza kredytowy wesprze również osobę, która stara się o pomoc finansową w wyborze oprocentowania pożyczki, analizując obowiązujący stan na rynku ekonomicznym.

 

 

Pliki cookies