Firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom bogaty wybór opcjonalnych polis komunikacyjnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje autocasco. To ubezpieczenie ochroni Cię przed skutkami finansowymi różnych zdarzeń — m.in. kradzieży czy stłuczki pojazdu. Z artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach przyda Ci się AC i czy warto się na nie zdecydować.

 

AC w razie kradzieży auta lub elementów wyposażenia.

Jeśli chcesz ochronić swój budżet przed wydatkami w związku z kradzieżą auta lub części jego wyposażenia, powinieneś poważnie rozważyć wykupienie polisy AC. Dodatkowe ubezpieczenie zapewni Ci wsparcie finansowe na wypadek utraty samochodu. Uzyskane odszkodowanie zrekompensuje poniesione straty i umożliwi kupno nowego pojazdu.

Autocasco przyda się zwłaszcza kierowcom, którzy jeżdżą stosunkowo nowymi modelami o dużej wartości. Takie pojazdy często stają się obiektami zainteresowania złodziei.

Przed wyborem AC dokładnie zapoznaj się z zapisami zawartymi w OWU. Upewnij się, czy ubezpieczyciel nie wymaga od Ciebie zastosowania dodatkowych zabezpieczeń w aucie. Zwróć też uwagę na sumę ubezpieczenia. Dobrze sprawdzone autocasco zapewni Ci pełny zwrot kosztów w razie kradzieży.

Autocasco w przypadku uszkodzenia pojazdu przez grad.

Autocasco to skuteczny sposób na przeniesienie odpowiedzialności za zniszczenia samochodu na ubezpieczyciela. Jeśli masz AC i karoseria Twojego auta ucierpi podczas gradobicia, towarzystwo zajmie się przeprowadzeniem napraw lub wypłaci Ci odszkodowanie (w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia).

Oprócz tego polisa zadziała również w przypadku innych uszkodzeń powstałych na skutek działania sił przyrody. Na rekompensatę możesz liczyć np. gdy złamana gałąź wybije szybę lub kiedy pojazd zostanie zalany przez deszcz. Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa nie odpowie za szkody powstałe na skutek umyślnego działania ubezpieczonego lub jego wyraźnych zaniedbań. Oznacza to, że jeśli np. woda opadowa dostanie się do pojazdu przez niezamknięte okno, prawdopodobnie nie uzyskasz odszkodowania za poniesione straty.

AC po zniszczeniu auta przez nieznanych sprawców.

Dodatkowe ubezpieczenie docenią osoby, które po powrocie do zaparkowanego auta zauważyły rysy lub wgniecenia w karoserii. Takie szkody powstają najczęściej na skutek uderzenia przez samochód prowadzony przez nieuważnego kierowcę. Jeśli sprawca nie zostawił danych kontaktowych i oddalił się z miejsca zdarzenia, szansę na uzyskanie odszkodowania mają jedynie właściciele pojazdów z wykupionym AC.

W znalezieniu dobrego autocasco pomoże Ci ranking ubezpieczeń OC/AC. W zestawieniu znajdziesz rzetelną ocenę kilkunastu ubezpieczycieli pod względem jakości obsługi czy łatwości likwidacji szkód.

Autocasco, gdy samochód ucierpiał w kolizji.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni wyłącznie osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych. Oznacza to, że jeśli wykupiłeś samo OC i spowodowałeś wypadek, nie możesz liczyć na pomoc ze strony towarzystwa. Wsparcie finansowe w takiej sytuacji zapewni Ci jedynie autocasco. Zadziała niemal zawsze, nawet gdy wina za stłuczkę leży po Twojej stronie. Pamiętaj, że ubezpieczyciel w określonych przypadkach może odmówić wypłaty odszkodowania. Stanie się tak, np. gdy sprawca prowadził pod wpływem alkoholu.