Procedura kredytowa

Każdy bank w związku z ryzykiem związanym z udzieleniem kredytu osobie ubiegającej się o niego posiada określone procedury związane z jego udzieleniem. 

Często bank posiada określoną procedurę kredytową dla każdego rodzaju kredytu który posiada w swojej ofercie. Krótko mówiąc określa ona postępowanie pracownika banku przy udzieleniu kredytu.  Jest ona bardzo ważnym czynnikiem w przypadku chęci udzielenia kredytu. Dzięki postępowaniu zgodzie z określoną procedurą, bank może ograniczyć ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy. Często wysokie wymogi zawarte w procedurze kredytowej mogą zaważyć o tym ,że kredytobiorca nie będzie mógł uzyskać funduszy.

 

 

Pomóż promować polski serwis finansowy. Polub nas na facebooku!

 

Procedura kredytowa zwykle jest niejawna więc nie jest udostępniana klientowi ,który ubiega się o kredyt.

Zawiera ona spis czynności jakie musi wykonać pracownik banku już od pierwszej wizyty klienta aż do zakończenia spłaty kredytu

Procedura kredytowa zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat wymogów stawianych przez bank, wszystkich niezbędnych załączników oraz sposobów wyliczeń sytuacji klienta. Głównym zadaniem procedury kredytowej jest selekcja klientów poprzez eliminację tych którzy nie spełniają wymogów zawartych w procedurze kredytowej. Dzięki selekcji można wyszczególnić osoby posiadające zdolność kredytową.

Dzięki procedurze kredytowej bank ponosi mniejsze ryzyko związane z udzieleniem kredytu.

 

Analiza wskaźnikowa w procedurze kredytowej.

Każda złożona dokumentacja kredytowa, złożona przez klienta uczestnicząca w procedurze kredytowej, trafia do inspektora kredytowego.

To właśnie inspektor kredytowy przeprowadza analizę wskaźnikową na podstawie złożonej dokumentacji. Najważniejszymi wskaźnikami w analizie są wskaźniki rentowności, wypłacalności oraz płynności. Dzięki analizie wskaźnikowej można w sposób przyznawania punktów określić sytuację finansową kredytobiorcy. Dzięki przyznawaniu punktów za określony wskaźnik bank może stwierdzić jakie zastrzeżenia istnieją w związku z udzieleniem kredytu. W przypadku dużej liczby punktów otrzymanie kredytu nie stanowi problemy, gorzej jest natomiast w przypadku małej ilości punktów.

 


Etapy procedury kredytowej:

  • przyjęcie wniosku kredytowego,
  • ocena klienta oraz weryfikacja dostarczonych dokumentów,
  • ocena zdolności kredytowej klienta ubiegającego się o kredyt,
  • decyzja w sprawie przyznania kredytu ,
  • ustalenie warunków umowy kredytowej oraz uruchomienia kredytu,
  • podpisanie umowy kredytowej,
  • kontrola.

 


 

Sprawdź nasze zestawienie kredytów przez internet