karta kredytowa definicja

Karta kredytowa inaczej karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez wydawcę karty, np. bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ramach przyznanego limitu.

Największą zaletą kart kredytowych jest tzw. grace period( karencja ) odroczona spłata najczęściej nazywana okresem bezodsetkowym  wyłącznie dla transakcji bezgotówkowych. Dzięki odroczonej spłacie korzystanie ze środków banku w ramach przyznanego limitu nic nas nie kosztuje pod warunkiem, że przestrzegamy terminów spłaty zadurzenia z ostatniego wyciągu karty. Karta kredytowa jest również szybkim sposobem na skorzystanie z kredytu w sytuacji gdy potrzebne nam są dodatkowe pieniądze bez konieczności składnia wniosku do banku oraz przechodzenia całej procedury poznawania kredytu.  Przy niskich stopach procentowych jak i kwotach czasami, gdy potrzebujemy szybko środków  można mówić że jest to pewien kompromis pod warunkiem, że pożyczamy na chwilę i ta chwila się nie przedłuży. Jedyną przewagą karty kredytowej nad kredytem jest stały dostęp do pieniędzy, nie warto się zadłużyć na długi okres w przypadku karty kredytowej. Karty kredytowe umożliwiają nam rozłożenie zadłużenia. Korzyści wynikające z posiadania karty kredytowej najbardziej odczuwalne są podczas wyjazdu zagranicznego.  Karta umożliwia nam stały dostęp do pieniędzy, zapominamy również o wymianie pieniędzy na lokalną walutę . Bez karty kredytowej będzie nam ciężko wynająć samochód bądź dokonać wcześniej realizacji w hotelu bez uprzedniej wpłaty zaliczki.

Wydanie karty kredytowej.

Zazwyczaj do wydania karty kredytowej nie jest potrzebne posiadanie rachunku płatniczego u wydawcy. Okresowo (co miesiąc) wydawca karty (np. bank) przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących (oszczędnościowo-rozliczeniowych). Banki mogą naliczać opłaty za posiadanie karty kredytowej nawet w przypadku, jeśli posiadacz karty w ogóle nie korzysta z przyznanego limitu kredytowego. Motywem zachęcającym klientów do posiadania kart kredytowych są proponowane przez wydawców kart systemy premiowe, np. różnego rodzaju programy punktowe, w których klient za każdą wykonaną kartą kredytową transakcję otrzymuje punkty wymienne na nagrody.