rezerwa walutowa definicja

Rezerwa walutowa jest to zasób walut obcych, zagranicznych papierów wartościowych oraz wszelkiego rodzaju międzynarodowych środków płatniczych, które są wykorzystywane przez bank centralny, danego kraju w celu stabilizacji wahań kursu walutowego oraz finansowania ujemnych wyników salda bilansu płatniczego. Natomiast same rezerwy nie są dodatkowymi pieniędzmi, które można dodatkowo wykorzystać w gospodarce. A więc rezerwy walutowe mają wszelkie państwa, które posiadają wymienialny pieniądz. Dodatkowymi pieniędzmi, które można dodatkowo wykorzystać w gospodarce, A więc rezerwy walutowe mają wszystkie państwa, które posiadają wymienialny pieniądz.

Rezerwa walutowa - główny cel.

Głównym celem posiadania rezerw walutowych przez banki centralne jest utrzymanie stabilności i bezpieczeństwa walutowego kraju.

Początki istnienia rezerw walutowych sięgają lat 90-tych, banki centralne zmienił wtedy główne marki dolary oraz franki biznesmenów na złotówki, za które później kupowano prywatyzowane przedsiębiorstwo. Natomiast już od roku 1998 przyrost rezerw walutowych był już umiarkowany przyczyną były głównie różnice kursowe jak i efekty zarządzania rezerwami Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami walutowymi należy to bowiem do jego głównych obowiązków. Zarządzaniem rezerwami zajmuje się Departament Operacji Zagranicznych NBP, a generalnie zasady inwestowania rezerw określa i akceptuje Zarząd NBP.

Dane z marca 2007 roku zgromadzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który bada i liczy wartości rezerw walutowych poszczególnych krajów najnowszych swojej jednostce przeliczeniowej SDR( międzynarodowa jednostka walutowa- dla którego jeden SDR jest równy 1,50773$ USA), które wskazują na to że jak większe na świecie rezerwy posiadają:

  • Chiny 691,1 mld SDR.
  • Japonia jest zaraz za Chinami na drugim miejscu , aż 585, 2 mld SDR.

Oraz kraje posiadające już mniejsze rezerwy walutowe najnowszych są to:

  • Rosja  mająca 186,8 mld SDR.
  • Tajwan mający 176,3 mld SDR.
  • Korea Południowa mająca 155,3 mld SDR.

 

Natomiast w złocie największe rezerwy posiadają Stany jednoczone zaraz po nich Niemcy, Polska znajduje się dopiero w trzeciej dziesiątce posiadamy ok. 100 ton złota.

 

 

Pliki cookies