agencja ratingowa

Agencja ratingowa to firma wyspecjalizowana zajmująca się przygotowaniem i upublicznianiem ocen wiarygodności instrumentów dłużnych, które znajdują się w publicznym obrocie oraz ich emitentów.Agencja ratingowa poddaje ocenie duże korporacje, państwa, rządy oraz spółki celowe. Publikacja ratingu pomaga rynkom kapitałowym i ustalania oprocentowania. W Polsce największą działającą agencją ratingową pod względem liczby nadanych ratingów kredytowych jest agencja EuroRating. Została ona uruchomiona w 2007 roku  koncentruje się na ocenie wiarygodności podmiotów z Europy Środkowej i Wschodniej. Na stronie EuroRating znajdziemy ratingi banków,, funduszy doręczeniowych czy przedsiębiorstw. O swój udział w rynku walczy również poznańska agencja INC Rating. Od dłuższego czasu w Polsce spekuluje się także, że pod rządowym nadzorem powstaje Polska Agencja Ratingowa, stworzą wspólnymi siłami Giełda Papierów Wartościowych, Polski Fundusz Rozwoju I Biuro Informacji Kredytowej.

 


Największe i najbardziej znane agencje rangowe działające na światowych rynkach to :

  • Moody’s – John Moody założył Corporation Moody’ego w 1909 r. Na początku jego firma świadczyła szeroki zakres usług finansowych by ostatecznie skupić się na ratingu Moody’ego jako pierwszy z ,, Wielkiej Trójki’’ wprowadził ocenę wiarygodności państw. Moody’s Corporation zatrudnia około 4300 osób na całym świecie i jest obecny w 26 krajach. Moody’s został pierwszą firmą, która zaczęła analizować wiarygodność obligacji rządowych.
  • Fitch Ratings- amerykańska agencja ratingowa została założona w 1913r. jako wydawnictwo książkowe , jego twórcą jest John Knowles Fitch przejął on ojca rodzinną drukarnię w której postanowił zacząć publikować dane statystyczne dotyczące finansów. Po kilku latach stworzył system oceniający zdolność kredytową firm,  który tał się powszechnie używany przez inne agencje ratingowe. Fitch Ratings publikuje rating w których ocenia ponad 5700 instytucji finansowych, pnad 200 przedsiębiorstw oraz 100 państw. Ma siedziby w Nowym Yorku, Londynie oraz 51 biur na całym świecie.
  • Standard and Poor’s – Henry Varnum Poor był analitykiem finansowym z zamiłowaniem do statystyk. Założył on firmę H.V. and H.W Poor Company, która miała zajmować się badaniem i publikowaniem różnych danych rynkowych. Po śmierci Poora jego firma połączyła się ze Standard & Statistic, inną spółką zajmującą analizą danych finansowych. Obecnie Standard and Poor’s jest największą agencją ratingową na świecie. Pod koniec stycznia 2014 roku agencja ratingowa Standard & Poor’s otworzyła oddział w Polsce. Standard & Poor’s  posiada obecnie 12 iur w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. S & P po raz pierwszy podniosła rating  Polski do poziomu inwestycyjnego w kwietniu 1996r. W połowie stycznia 2016 roku agencja obniżyła rating kredytowy dla Polski z poziomu A do poziomu BBB.

 


 

 

 

Autor serwisu

Tomasz SzymaniakTomasz Szymaniak

Przygoda z moim serwisem trwa nieprzerwanie już od 2016 roku. Przez te lata witryna przeszła wiele mniejszych i większych zmian jednak najważniejsza funkcjonalność - bezpieczeństwo i wygoda użytkowania to zawsze priorytet. Dzięki temu ta witryna wspólnie tworzona przeze mnie oraz wielu moich przyjaciół związanych od lat z finansami, nieprzerwanie cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród użytkowników. Dziękuję! 

  • Facebook
  • crunchbase
  • Linkedln

Pliki cookies