Wiarygodność kredytowa to zdolność kredytobiorcy , czyli podmiotu ubiegającego się o kredyt, do spłaty kwoty kredytu( rozumianego jako kapitał wraz z odsetkami) w umownych terminach płatności według polskiego prawa bankowego posiadanie przez podmiot tak rozumianej zdolności kredytowej jest warunkiem niezbędnym do uzyskania kredytu.
W wyjątkowych sytuacjach banki mogą udzielić kredytu jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, osobie prawnej bądź fizycznej nieposiadającej zdolności kredytowej o ile przedłoży ona realny program uzdrowienia swojej sytuacji finansowej lub zgodzi się na ustanowienie szczególnego rodzaju zabezpieczenia. Oceny zdolności kredytowej banki dokonują samodzielnie i posiadają z reguły własne stworzone w tym celu dedykowane metodyki oddzielone dla osób fizycznych oraz oddzielne dla przedsiębiorstw. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku- Prawo bankowe definiuje zdolność kredytową następująco: ,, Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określanych w umowie ".
Badaniu zdolności kredytowej służy analiza kredytowa, do najważniejszych czynników wpływających na zdolność kredytową zalicza się m.in.:
- Liczba osób w gospodarstwie domowym,
- źródła oraz systematyczność uzyskiwania dochodów,
- aktualne obciążenia i zobowiązania kredytowe,
- wysokość dochodów do dyspozycji osoby ubiegającej się o kredyt,
- rodzaj rat ( równe bądź malejące ),
- dodatkowe zabezpieczenia ( no inna należąca do kredytobiorcy nieruchomość ),
- rodzaj oraz wysokość kredytu,
- okres kredytowania,
- dotychczasowa historia kredytowa,
- wiek kredytobiorcy,
- wysokość wkładu własnego.