Ustawa o rachunkowości nie definiuje w bezpośredni sposób przychodów finansowych. Treść tego pojęcia jest pośrednio wynikiem definicji operacji finansowych, pochodzącej z art. 42 ust. 3 ustawy. Do operacji finansowych zalicza się przychody i koszty finansowe, natomiast wynik operacji finansowych, jest różnicą między przychodem a kosztem.
PRZYCHÓD - KOSZT = WYNIK OPERACJI
Przychodami finansowymi nazywa się przychody związane z działalnością przedsiębiorstwa, której przedmiotem jest sprzedaż lub kupno rzeczowych artykułów aktywów trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, długoterminowych inwestycji, krótkoterminowych aktywów finansowych oraz przychody, które są związane z działalnością firmy, której przedmiotem jest pozaoperacyjne pozyskiwanie źródeł, lub ich spłata. Przychody finansowe są uzupełnieniem bilansu, a także składnikiem sprawozdania finansowego w rachunku zysków i strat.
Co to są przychody finansowe?
Przychody finansowe są księgowane w zespole 7 zakładowego planu kont na koncie: przychody finansowe.
Należą do nich:
- przychody ze sprzedaży papierów wartościowych
- przychody z dywidend
- odsetki uzyskiwane przez firmę z tytułu:
- lokat bankowych
- udzielonych pożyczek
- weksli obcych
- papierów dłużnych (np. obligacji)
- przeterminowanych należności
- dodatnie różnice kursowe
- przychody z tytułu aktualizacji wyceny aktywów finansowych
Układ rachunku zysków i strat, czyli jednej z podstawowych części sprawozdania finansowego, wyodrębnia wśród przychodów finansowych:
- przychody z operacji finansowych, z tytułu dywidend i udziału w zyskach, dodatnich różnic kursowych, zbycia aktywów finansowych
- przychody z tytułu odsetek
- przychody z pozostałej działalności operacyjnej ( w tym także przychody ze zbycia środków trwałych ( budynki, lokale)
- przychody nadzwyczajne, powstają w nieprzewidziany sposób , poza działalnością operacyjną i są dodatnim skutkiem finansowym
- przychody z podstawowej działalności operacyjnej, które otrzymywane są ze sprzedaży produktów i towarów