Ekonomia wpływa na życie każdego człowieka. To ile zarabia, ile wydaje - wszystko zależy od ekonomii i jej zagadnień. Jednym z nich jest popyt. Co to jest i co na niego wpływa? Popyt czyli z języka angielskiego demand jest to zależność pomiędzy tym ile kosztuje dany produkt, a tym ile są w stanie za niego zapłacić konsumenci czyli potencjalni nabywcy. Oczywiście konsumenci mogę chcieć za pewne przedmioty czy usługi zapłacić więcej jednak nie zawsze są w stanie, ponieważ coś może być dla nich za drogie co oznacza, że mogą nie mieć ekonomicznych możliwości. Tak więc można wyróżnić czynniki, które wpływają na kształt popytu. Wśród nich można wymienić na przykład: wielkość dochodów, dostępność oraz cenę substytutów (produktów podobnych, ale jednak często dużo tańszych), czynniki demograficzne (takie, które wpływają na styl życia - żaden producent najnowszych technologii nie widzi w osobach po osiemdziesiątym roku życia głównych nabywców swoich towarów - oni ich nie potrzebują i nie potrafią z nich korzystać) czy też ceny dóbr komplementarnych (oznacza to takie dobra, które trzeba nabyć "w parze", ponieważ się uzupełniają tj. komputer - monitor, telefon - abonament i tym podobne).
Co to jest popyt?
Prawo popytu mówi o tym, że jeżeli cena danego dobra rośnie, chęć na jego zakup spada i na odwrót kiedy cena jakiegoś produktu czy usługi spada wtedy konsumenci chętniej po niego sięgają. Można to zauważyć także w codziennym życiu podczas wyprzedaży czy też wszelakich promocji. Właśnie wtedy producenci czy sprzedawcy bazują na prawie popytu - zmniejszają ceny aby sprzedać więcej produktów czy usług danego typu. Wyjątkiem od tej normy są tak zwane dobra luksusowe. Bazują one na ludzkiej próżności czyli są dla osób które: po pierwsze mają bardzo dobrą sytuację finansową, a po drugie chcę się wyróżniać. Prostym przykładem takich dóbr luksusowych są luksusowe samochody. Można to też zauważyć na zwykłych butach - zwykłe trampki nieznanego producenta kosztują około 20 złotych, natomiast te od powszechnie znanej firmy mogę kosztować nawet 300 złotych. Różnica w cenie jest ogromna, a same trampki różnią się od siebie jedynie znaczkiem producenta (nie jakością, ponieważ jakoś jest dokładnie taka sama).
Rodzaje popytu.
Popyt można więc dzielić na elastyczny czyli taki, w którym ceny danego produktu czy usługi wpływają na jego sprzedaż. Określa on więc większość dóbr dostępnych na rynku. Innym rodzajem popytu jest popyt sztywny. Oznacza on, że niektóre produkty, bez względu na cenę cieszą się taką samą sprzedażą, ponieważ ludzie go tak bardzo potrzebują, że bez względu na swoje możliwości finansowe, muszę go nabyć. Jako przykład sztywnego rodzaju popytu można wziąć chleb. Jego cena urosła przez kilka lat, a mimo to i tak sprzedaj się go w takich samych ilościach lub nawet większych. Tak samo jest z posiadaczami samochodów - pomimo rosnących cen paliw czy też obowiązkowych ubezpieczeń - kierowcy nie mają wyboru i muszą się zaopatrzyć w te dobra, ponieważ bez nich nie są w stanie funkcjonować.