Amortyzacja to termin, który definiuje cechy zmniejszania się wartości rzeczy, składników majątku, w określonym czasie i na skutek ich użytkowania. Amortyzacja to koszt związany ze stopniowym zużywaniem się środków trwałych, ale też wartości niematerialnych oraz prawnych. Amortyzacja środków trwałych polega na systematycznym i stopniowym zużywaniu się składników majątku wskutek odpisów amortyzacyjnych, które z kolei powstają na skutek planowanego rozłożenia wartości środków trwałych w ustalonym okresie amortyzacji. Amortyzacja to koszt, który nie wiąże się z dopływem środków pieniężnych, a wręcz odwrotnie z terminem tym kojarzy się inny termin: umorzenia.
Czym są środki trwałe?
Środki trwałe są to rzeczowe, materialne składniki majątku, które muszą być użytkowane nie krócej niż jeden rok. Muszą być zdatne do użytku i wykorzystywane przez przedsiębiorcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, albo też oddane mu w użytkowanie na podstawie umowy najmu, czy dzierżawy, mogą to być:
- obiekty budowlane
- budynki czy lokale z odrębną własnością
- marzyny
- urządzenia
- środki transportu
- inne przedmioty
Amortyzacja środków trwałych - liniowa
Metoda liniowa amortyzacji środków trwałych polega na stosowaniu odpisów amortyzacyjnych wyliczonych od wartości zakupu środka trwałego, jego wartości początkowej, stosując roczną stawkę odpisu z obowiązującego wykazu stawek. Wartość odpisu amortyzującego obowiązuje przedsiębiorcę przez cały okres amortyzacji. W 2018 roku dokonany zmiany klasyfikacji środków trwałych.
Amortyzacja środków trwałych - przyspieszona
W niektórych przypadkach przedsiębiorca może podwyższyć podstawową stawkę amortyzacyjną w stosunku do środków trwałych używanych. Środki trwałe używane to te, które przed ich nabyciem i wprowadzeniem do ewidencji danej firmy były już wcześnie wykorzystywane przez okres co najmniej sześciu miesięcy. Dotyczy to środków trwałych z grupy 3-6 i 8 oraz środków transportu. Jeżeli przedsiębiorca zastosuje podwyższoną stawkę amortyzacji musi być w stanie udowodnić, że ten nabyty środek trwały już wcześniej był używany. W takich przypadkach przedsiębiorca sam ustala stawkę amortyzacyjną, ale okres amortyzacji takiego obiektu nie może być krótszy niż:
dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 klasyfikacji środków trwałych:
- 24 miesiące - gdy ich wartość początkowa nie przekracza 25 000 zł
- 36 miesięcy - gdy ich wartość początkowa jest wyższa od 25 000 zł i nie przekracza 50 000 zł
- 60 miesięcy- w pozostałych przypadkach
dla środków transportu, w tym samochodów osobowych - 30 miesięcy