racjonalne gospodarowanie

Racjonalne gospodarowanie ma za zadanie zarządzać gospodarowaniem, czyli wytwarzaniu określonych dóbr,usług oraz potrzeb w taki sposób aby uzyskać pożądane przez gospodarującego efekty.

W zależności od wymagań gospodarującego może on swoje działania przeprowadzać na dwóch zasadach - maksymalizacji efektu, czyli uzyskanie jak najlepszego efektu z użyciem wszystkich możliwych środków, maksymalizacja nakładów, czyli uzyskanie określonych efektów z użyciem jak najmniejszej liczby środków. Racjonalne gospodarowanie jest jednym z podstawowych wymagań do sprawnego funkcjonowania nie tylko przedsiębiorstw ale również w przypadku codziennego życia każdego człowieka. Każde określone działanie powinno być przeprowadzane w sposób racjonalny czyli przeznaczać na nie taką ilość środków jakie w praktyce są na nie potrzebne.

 

 


Przykłady racjonalnego gospodarowania w praktyce.

Racjonalne gospodarowanie można przedstawić zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym:

 

 "Pan Adam chce zakupić samochód do swojej firmy, powinien on być nowy, pakowny, sprawiać dobre wrażenie wśród klientów. Ma na ten cel przeznaczone 80 000 zł oraz zdolność kredytową w nagłej potrzebie."

 

Otrzymał od komisu aut nowych następujące możliwości:

- Skoda Citygo, nowe, małe auto miejskie za 36 000 zł.

- Skoda Octavia kombi, średniej klasy auto, pakowne za 75 000 zł.

- Audi A6 kombi, wyższej klasy auto, pakowne za 80 000 zł + kredyt na 40 000 zł.

- Audi A8, używane auto premium, za 80 000 + kredyt na 60 000 zł.

 

Pan Adam wybierając pojazd na zasadzie maksymalizacji nakładów powinien wybrać skodę octavię kombi dzięki której otrzyma pakowne, nowe auto w określonym przez niego budżecie. Z racji nowego pojazdu średniej klasy będzie również pozytywnie odbierane przez klientów. Jeśli wybrałby zasadę maksymalizacjo efektu, wybrałby audi a6 czyli również auto nowe, pakowne ale również wyższej klasy jeszcze lepiej postrzegane przez jego klientów, musiałby jednak przeznaczyć na nie wszystkie możliwe środki. W przypadku nieracjonalnego gospodarowania Pan Adam mógłby wybrać skodę citigo, która nie spełniłaby warunku jakim jest pakowność oraz postrzeganie przez klienta, w przypadku audi a8 nie posiadałby auta nowego przez co mógłby być narażony na dodatkowe koszty.