co to jest netto

Mimo stałego funkcjonowania wartości netto oraz brutto w dalszym ciągu wielu polaków nie wie na czym polega różnica w tych wartościach.

Najprościej rozróżnić je zakładając, że wartość netto to kwota wraz z odliczonymi od niej innymi niezbędnymi kwotami oraz obciążeniami. Kwota brutto natomiast jest kwotą z której nie zostały jeszcze odliczone dane obciążenia lecz nie oznacza to, że np. przy wypłacie wynagrodzenia otrzymamy ją na konto - będzie nią kwota netto z wyjątkiem np. wynagrodzeń dla osób samozatrudnionych, które otrzymują wynagrodzenie brutto z którego samodzielnie rozliczyć muszą się z Urzędem Skarbowym oraz ZUS 

 

 

 

 

 


Zakupy towarów - Brutto czy netto?

W przypadku zakupów zwykle przy cenie danego wyrobu wyszczególniona jest kwota brutto oraz netto.

Kwota brutto dotyczy klienta, który dany produkt zamierza kupić. Jest to kwota z doliczonym podatkiem vat oraz innymi obciążeniami. Jako klienta indywidualnego nie musi nas nawet interesować wartość netto. Inaczej jest w przypadku gdy prowadzimy własną działalność i zamierzamy zakupić produkt do funkcjonowania naszej firmy. W takim przypadku cena netto jest przydatna, dzięki niej możemy określić jaką kwotę vat możemy odliczyć w najbliższym rozliczeniu. Prowadzący działalność nie może jednak odliczać podatku od wszystkich zakupionych przez niego produktów. Aby móc odliczyć podatek od danego przedmiotu musi być on przeznaczony do funkcjonowania firmy i tak przedsiębiorca prowadzący działalność związaną ze sprzedażą samochodów, nie może odliczyć podatku od zakupów spożywczych przeznaczonych do swojego mieszkania.

 

 


 

Pliki cookies