co to są referencje

Referencje są to rekomendacje pracownika od poprzedniego pracodawcy mające za zadanie zwiększenie jego wiarygodności w oczach przyszłego pracodawcy bądź rekrutera innej firmy do której kadyduje.

Dzięki posiadaniu referencji pracownik może mieć większą szansę na zatrudnienie w nowej firmie. Za pomocom referencji poprzedni pracodawca może wystawić swojemu pracownikowi opinie, potwierdzić umiejętności jakie on posiada oraz jakie umiejętności rozwinął w jego firmie. Referencje można uzyskać zarówno na papierze jak i telefonicznie. Często w niektórych firmach rekruterzy sami dzwonią do ostatniego  pracodawcy w celu uzyskania informacji na temat danego pracownika. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter ma również możliwość skonfrontowania informacji zawartych w referencjach poprzez rozmowę z kandydatem.

 

 

 

 

 


Referencje - Czy warto o nie zabiegać?

Przede wszystkim należy przeanalizować czy będą one potrzebne do uzyskania pracy w nowym przedsiębiorstwie oraz czy będą na tyle interesujące aby zdobyć uznanie oraz uwagę przyszłego pracodawcy.

W ich przypadku należy również unikać wyrażeń oraz opinii, które nie mogą zastać zweryfikowane - mogą budzić one podejrzenia. Bez wątpienia jednak rekomendacja od uznanego pracodawcy w rejonie będzie miała uznanie wśród innych, inaczej może mieć to znaczenie w przypadku małej firmy w przypadku której referencje mogą zostać całkowicie zignorowane. 

 


Alternatywa dla referencji.

W dzisiejszych czasach coraz więcej rekruterów szuka informacji o kandydacie w internecie.

Poszukują ich zarówno na portalach społecznościowych takich jak facebook jak i profesjonalnych nastawionych bezpośrednio na kontakty pomiędzy pracownikami a pracodawcami - linkedln czy goldenline. Często lubią również skonfrontować profile na facebook z profilem na linkedln gdzie znaleźć mogą zupełnie sprzeczne informacje o danej osobie. Czy opłaca się założyć profil na takim serwisie? Naszym zdaniem tak - dobrze dopracowany profil wraz ze szczegółowymi informacjami dobrze świadczy o pracowniku - bierze na poważnie swoje życie zawodowe. Aby zachęcić rekruterów do przyjrzenia się swojemu profilowi wystarczy dodać do niego link w CV wysyłanym do pracodawcy.

 


 

Pliki cookies